REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Krakowianie zgłosili ponad 600 projektów do budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2015 11:14
Krakowianie zgłosili ponad 600 projektów do budżetu obywatelskiego
fot. krakow.pl

611 projektów: 167 zadań ogólnomiejskich i 444 dzielnicowych - zgłosili krakowianie w drugiej edycji budżetu obywatelskiego - poinformowano w środę podczas posiedzenia Rady Budżetu Obywatelskiego.

REKLAMA

Na realizację zadań ogólnomiejskich, czyli inwestycji ważnych w skali całego miasta, przeznaczono 10 mln zł, a na realizowane w dzielnicach nieco ponad 4 mln zł.

Propozycje mieszkańców będą oceniane pod względem formalno-prawnym przez urzędników i pracowników jednostek miejskich. Lista projektów, które zostaną poddane głosowaniu, ma być ogłoszona do 12 czerwca, a głosowanie potrwa od 20 do 28 czerwca.

- Projektów jest nieco mniej niż przed rokiem, ale wygląda na to, że są dużo dokładniejsze i lepiej przygotowane - mówił w środę przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Dodał, że w tym roku niezwykle uaktywniły się środowiska seniorów.

Jak mówił zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa Mateusz Płoskonka, liczba zgłoszonych projektów jest duża, zważywszy na fakt, że mieszkańcy mieli na to tylko miesiąc, a termin składania wniosków pokrywał się z kampanią informacyjną o budżecie obywatelskim.

Zmiana terminów była związana z obowiązującymi od początku roku nowymi zapisami w statutach dzielnic.

- Żeby ujednolicić proces budżetu obywatelskiego na poziomie ogólnomiejskim i dzielnicowym musieliśmy zastosować terminy zapisane w statutach. Mam nadzieję, że to pozwoli dzielnicom podjąć do końca lipca uchwały o przekazaniu wybranych przez mieszkańców projektów do realizacji - mówił Płoskonka.

Dodał, że w przyszłym roku trzeba będzie wydłużyć termin składania wniosków i wcześniej zacząć konsultacje, by mieszkańcy mieli więcej czasu na przygotowanie projektów.

Kilka zgłoszeń dotyczy tych samych albo bardzo podobnych inwestycji i w trakcie weryfikacji ich autorzy będą proszeni o połączenie projektów w jeden. Ok. jednej czwartej projektów to "powtórki" z ub. roku.

Wśród zgłoszonych zadań ogólnomiejskich znalazły się m.in.: stworzenie systemu informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza, bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych prowadzone przez profesjonalnych trenerów i utworzenie "Enklawy Wiślanej", czyli miejsca nad rzeką, gdzie mogłyby spędzać czas osoby w każdym wieku.

Inne propozycje to: reaktywowanie działalności reprezentacyjnej orkiestry dętej miasta Krakowa, nauka obsługi komputera i korzystania z internetu dla seniorów, ustawienie w pobliżu parkingów stacjonarnych alkomatów, bezpłatne zajęcia z aqua aerobiku, montaż ławko-leżaków w parkach, instalacja na najważniejszych przystankach komunikacji ładowarek do telefonów komórkowych, iluminacja mostu Piłsudskiego, oranżeria z motylami na Rondzie Mogilskim, darmowa lemoniada w wakacje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY