REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Książnica Płocka z ogrodem zaaranżowanym na czytelnię pod chmurką

  • Autor: PAP
  • 07 paź 2015 15:50

Książnica Płocka ma czytelnię "pod chmurką". W ramach rewitalizacji ogrodu tej placówki powstała tam nowa aranżacja z alejkami spacerowymi i ławkami oraz kamieniami, na których umieszczono fragmenty wierszy płocczanina, poety Władysława Broniewskiego.

REKLAMA

W ogrodzie, który odnowiono dzięki unijnym środkom, przystosowując go jednocześnie do potrzeb osób niepełnosprawnych, wiosną pojawią się leżaki i regały z książkami.

"Powstało miejsce dostępne dla każdego, najmłodszych i dorosłych, zachęcające do czytania książek w otoczeniu natury, dającym możliwość odpoczynku i skłaniającym do refleksji" - powiedziała PAP dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak. Dodała, że motywem przewodnim, który w formie fotografii i cytatów z poezji Broniewskiego wyeksponowano na kamieniach ustawionych w ogrodzie jest siedem dni stworzenia świata.

Rewitalizację ogrodu Książnicy Płockiej przeprowadzono przy okazji remontu zabytkowego gmachu biblioteki, w tym elewacji zewnętrznej i pokrycia dachu. Koszt przedsięwzięcia to ponad 839 tys. zł, z czego 713 tys. zł pochodzi ze środków unijnych poprzedniej jeszcze perspektywy finansowania na lata 2007-13. Pozostałą część funduszy przekazał Urząd Miasta Płocka.

"W ogrodzie ustawiliśmy głazy czerwonego granitu, ważące od 300 do nawet 800 kg. Jest ich siedem, a każdy odpowiada jednemu dniu stworzenia świata. Na głazach umieściliśmy mosiężne wstęgi w grawerowanymi cytatami z poezji Broniewskiego oraz fotografie wykonane na ceramice. Zarówno zdjęcia, jak i cytaty, nawiązują treścią do głównego motywu, czyli stworzenia świata: wody, ziemi, zwierząt, człowieka, czasu" - powiedział Marek Konarski, fotograf, który wraz z plastyczką Martą Lichowską jest autorem aranżacji.

Konarski powiedział, że wybrano motyw siedmiu dni stworzenia świata, "bo to najlepszy temat". "Chcieliśmy stworzyć miejsce, które poprzez treść, zachęca do refleksji, a poprzez formę daje także możliwość zabawy ekspresją, a wszystko to w ponadczasowym otoczeniu natury, kamieni, które przecież przetrwają kolejne tysiące lat" - wyjaśnił Konarski.

Podkreślił zarazem, że wybrana specjalnie do projektu fotografia ceramiczna jest najbardziej trwałym sposobem utrwalenia obrazu. "Połączyliśmy różne techniki, jak kamieniarstwo, grafikę na miedzi, fotografię. Jest oczywiście poezja. W efekcie powstały obiekty, które będą towarzyszyły pokoleniom odwiedzającym ogród. I to był nasz cel" - dodał.

Jak zapowiedziała dyrektor Książnicy Płockiej wernisaż połączony z uroczystym otwarciem ogrodu odbędzie się 16 października. "Wiosną w ogrodzie ustawimy leżaki. Będą też regały z książkami. Planujemy organizowane tam spotkań czytelników z autorami książek, odczytów i lekcji dla najmłodszych czytelników" - dodała Banasiak.

Książnica Płocka mieści się w gmachu dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Budynek, zaprojektowany w stylu eklektycznym przez architektów Apoloniusza Nieniewskiego i Władysława Kozłowskiego, został wzniesiony w 1902 r. Po przeniesieniu Towarzystwa Kredytowego do Warszawy, w latach 30. XX wieku gmach należał do Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY