REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury jeszcze większe

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2015 22:04
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury jeszcze większe
Wizualizacja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy powiększyło się o nowy budynek - Salon Hoffman. Jego patron - Kazimierz Hoffman (1928-2009) - był cenionym poetą, dziennikarzem, wieloletnim kierownikiem miejscowego oddziału Polskiej Agencji Prasowej.

REKLAMA

"Salon Hoffman. Myślę, że to miejsce będzie się dobrze kojarzyło się w Bydgoszczy. Jestem przekonany, że będą tutaj znakomite spotkania, gdzie będzie obecna prawdziwa sztuka. Samorząd i zarząd województwa wydaje naprawdę dużo pieniędzy na rozwój kultury i uważamy, że są to dobrze wydane pieniądze, bo wprost zainwestowane w człowieka" - powiedział podczas wtorkowej uroczystości otwarcia obiektu wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Nowy budynek został wzniesiony obok zabytkowego budynku Centrum. Jego wnętrze stanowi kameralna sala o pow. 100 m kw. z antresolą o pow. 40 m kw. Ma służyć m.in. organizowaniu wystaw, koncertów, spotkań literackich.

Budynek z Salonem Hoffman zaprojektowała architekt Anna Pawlicka-Zabojszcz. Inwestycja kosztowała prawie 2 mln zł, a sfinansowana została z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

W trakcie uroczystości otwarcia wiersze Hoffmana czytał aktor Mieczysław Franszek.

Z okazji otwarcia odbył się też wernisaż wystawy kilkunastu obrazów Edwarda Dwurnika i Ryszarda Koska. Prace Dwurnika pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (m.in. "Bogurodzica", "Konfesjonał" i Śmietnik"), a Koska - z Muzeum Mazowieckiego w Płocku (m.in. "Zbigniewowi na Gwiazdkę", "Na starówce) i kolekcji Zbigniewa Chlewińskiego (m.in. Święty i kapłanki"). Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Kazimierz Hoffman był absolwentem socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w oddziale Polskiej Agencji Prasowej w Bydgoszczy w latach 1953-1969, z czego przez ostatnie 12 lat jako kierownik. Po odejściu z PAP, do 1998 r., był związany z tygodnikiem społeczno-kulturalnym "Fakty" w Bydgoszczy.

Jako poeta Hoffman zadebiutował w 1950 r. na antenie rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Słowo wstępne do wierszy 22-letniego wówczas poety wygłosił o cztery lata starszy Zbigniew Herbert. "Czujność wobec życia idzie u Hoffmana w parze z czujnością wobec samego siebie i własnej poezji. Poeta o nieprzeciętnej kulturze literackiej i skłonności do wyrafinowania, odczuwa mocno nakaz czasów - nakaz prostoty" - charakteryzował wiersze debiutanta Herbert.

W swoim dorobku Hoffman miał 19 tomików poezji - od debiutanckiego "Trzy piętra domu" (1960) po "Znaki" (2008), dwa zbiory szkiców poświęconych sztuce i liczne wiersze publikowane w czasopismach. Kierował Bydgosko-Toruńskim i Bydgoskim Oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za całokształt twórczości literackiej w 2005 r. otrzymał nagrodę polskiego PEN Clubu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY