REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Lada dzień budowa naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej

  • Autor: wnp.pl
  • 29 sie 2014 13:42
Lada dzień budowa naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej
Projekt Muzeum II Wojny Światowej
Lada dzień budowa naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej
Lada dzień budowa naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej
Lada dzień budowa naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej

We wrześniu rozpocznie się budowa naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej. Trwa wyłanianie wykonawcy wystawy głównej. Zdaniem dyrekcji muzeum powinno ono zostać otwarte w 2016 r.

REKLAMA

Na terenie budowy przy ul. Wałowej w Gdańsku trwa osuszanie wylanego betonem głębokiego na kilkanaście metrów wykopu, w którym znajdzie się podziemna część obiektu, w tym wystawa główna. 

Prace te mają zakończyć się we wrześniu i wówczas plac budowy zostanie przekazany konsorcjum, w którym liderem jest firma Warbud, a które wygrało przetarg na wykonanie naziemnej części obiektu. Zgodnie z umową konsorcjum będzie miało na to 21 miesięcy, prace powinny więc zakończyć się w czerwcu 2016 r.

Równolegle z budową trwać też będzie przygotowywanie wystawy głównej muzeum. Chęć jej wykonania zgłosiły trzy podmioty. Na podstawie informacji o ich doświadczeniu, muzeum wybierze teraz te, które dopuści do drugiego etapu. Wybrane firmy dostaną dokumentację wystawy i - w oparciu o nią, zaproponują cenę, za jaką będą w stanie przygotować ekspozycję. Na podstawie ofert muzeum wyłoni ostatecznego wykonawcę: będzie on miał 18 miesięcy na stworzenie wystawy.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje na obrzeżach historycznego centrum Gdańska, w miejscu, gdzie do Motławy wpada Kanał Raduni. Teren ten jest podmokły i wykonanie na nim szczelnego, głębokiego na 16 metrów wykopu wymagało zastosowania bardzo specjalistycznej technologii. Najpierw wybrano ziemię, po czym - gdy wykop zapełnił się wodą, w maju br., na jego dno wylano prawie 25 tys. m sześc. betonu. Kiedy beton zastygł, wypompowano wodę.

Wewnątrz wykopu ulokowana zostanie podziemna część muzeum, w tym wystawa główna zaprojektowana przez belgijską firmę Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.

Siedzibę Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. 

Muzeum II Wojny Światowej budowane jest z funduszy państwowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY