REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łazienki Królewskie: Ruszył remont Starej Pomarańczarni

  • Autor: mkidn.gov.pl
  • 17 lis 2014 10:25
Łazienki Królewskie: Ruszył remont Starej Pomarańczarni
Stara Pomarańczarnia, fot. Muzeum Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie: Ruszył remont Starej Pomarańczarni

Kompleksowa konserwacja Starej Pomarańczarni oraz otwarcie nowej ekspozycji Królewskiej Kolekcji Rzeźby Stanisława Augusta i magazynowej Galerii Rzeźby Polskiej XIX i XX wieku – to założenia rozpoczętego w Łazienkach Królewskich w Warszawie projektu „Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta”. Inwestycja, która uzyskała ponad 15 mln zł dotacji z Mechanizmu Finansowego EOG, ma się zakończyć w kwietniu 2016 r.

REKLAMA

Projekt „Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta – remont i konserwacja XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim na potrzeby nowej ekspozycji rzeźby i realizacji programu kulturalnego” nawiązuje do idei Króla Stanisława Augusta powołania w Łazienkach pierwszego publicznego, nowoczesnego muzeum. Nowa ekspozycja Królewskiej Kolekcji Rzeźby wiąże się z sensacyjnym odkryciem i restauracją malowideł ściennych w Foyer i Ogrodzie Zimowym, zlokalizowanych w południowej części Starej Oranżerii.  Zachowane projekty wystroju tych wnętrz, opracowane w latach 1787-1788 przez nadwornego architekta króla Jana Christiana Kamsetzera oraz inwentarz z 1795 roku dokumentują planowany w tych czasach układ ekspozycji kolekcji rzeźby. Daje to unikalną szansę na przywrócenie oryginalnego wyglądu tego miejsca. Na tle odrestaurowanych iluzjonistycznych malowideł z motywami architektury osadzonej w pejzażu włoskim zostaną rozmieszczone XVIII-wieczne gipsowe kopie rzeźb antycznych, zgodnie z zachowanym inwentarzem z 1795 r.

Odrębna przestrzeń w skrzydle zachodnim, w której mieści się obecnie magazynowa Galeria Rzeźby Polskiej zostanie wyposażona w nowy system wystawienniczy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów ochrony przeciwpożarowej podniesie się poziom bezpieczeństwa Starej Oranżerii, w szczególności wyjątkowego Teatru Królewskiego. Sala multimedialna będzie służyła projekcjom filmów edukacyjnych, a sala warsztatowa i formiernia będą miejscem zajęć i warsztatów rzeźbiarskich.

Po zakończeniu prac konserwatorskich, Stara Oranżeria będzie w większym stopniu dostępna dla osób o specjalnych potrzebach. Osoby niewidome i słabowidzące będą miały możliwość skorzystania z audiodeskrypcji, tyflografiki, a specjalnie przygotowane w tym celu rzeźby, będą mogły poznawać poprzez dotyk. Z kolei osoby z dysfunkcją słuchu, dzięki zastosowaniu pętli indukcyjnych oraz wideotłumaczeń na język migowy, będą mogły bez ograniczeń korzystać z oferty edukacyjnej i kulturalnej Muzeum.

Rewitalizacja Starej Oranżerii jest możliwa dzięki dofinansowaniu udzielonemu w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2016. Wartość projektu wynosi 18,5 mln zł, a dofinasowanie - 15,2 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisano w maju br. Zakończenie prac jest planowane na kwiecień 2016 r.

W ramach naboru wniosków do Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego na lata 2009-2014 dofinansowanie o łącznej wartości ponad 275, 2 mln zł uzyskało 18 projektów, m.in. budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr, prace konserwatorskie w Kościele NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku i budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie. Decyzję o ich dofinansowaniu podpisano w lutym br. W czerwcu br., w ramach procedury odwoławczej, zdecydowano o dofinansowaniu 3 kolejnych projektów, na które przeznaczono 35 mln zł (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Muzeum Śląskie w Katowicach).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY