REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łazienki publiczne też mogą być designerskie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 mar 2014 14:59
Łazienki publiczne też mogą być designerskie
Maciej Twaróg, pracownia arcy Projekt architekci

Czy łazienki publiczne muszą być miejscem, w którym zapomniano o designie? Absolutnie nie - udowadnia arch. Maciej Twaróg, projektant, współwłaściciel pracowni arcy Projekt architekci, prelegent Forum Branży Łazienkowej 2014.

REKLAMA

Czy w łazienkach użyteczności publicznej potrzebny jest design? Przecież korzystamy z nich tak szybko…

W łazienkach użyteczności publicznej design jest potrzebny. Proszę zwrócić uwagę chociażby na nasz projekt na Dworcu Centralnym w Warszawie. Pokazaliśmy, że dbałość o design wpływa na zupełnie inny odbiór danego miejsca.

Oczywiście łazienka publiczna musi być przede wszystkim czysta i to jest podstawowy parametr funkcjonowania takiego pomieszczenia. Tymczasem w Polsce ludzie boją się wejść do łazienki publicznej, bo obawiają się brudu i bakterii.

Poza sprzątaniem samo wrażenie czystości osiąga się za pomocą odpowiedniego projektu. Możemy do tego wykorzystać oświetlenie, kolorystykę i takie materiały, które będą potęgować wrażenie czystości. To bardzo świadomy zabieg w projektowaniu, a najdobitniej prezentują to kuchnie, jakie tworzy w swoich restauracjach firma McDonald’s. Zza lady klienci widzą białe płytki i stal nierdzewną. To świadomy zabieg i dowód na to, że hamburger jest przygotowywany w sterylnych warunkach.

A zatem rola projektanta i designera w procesie projektowym łazienki publicznej jest duża większa niż samo dobieranie płytek, czy grafiki. To jest wisienka na torcie, natomiast całe „clue” projektowania, najważniejsza jego część, to myślenie o tym, co chcemy osiągnąć i za pomocą jakich narzędzi.

W łazienkach użyteczności publicznej zwraca się też uwagę na zużycie wody i ekologię – jak zaprojektować ekologiczną łazienkę?

Ważne są wszelkie systemy spłukiwania wody w toalecie, których konstrukcja pozwala zmniejszyć jej zużycie.

Jestem też zwolennikiem stosowania w toaletach publicznych pisuarów bezwodnych. Kiedyś wydawało mi się to dość dziwne, bo jak dbać o czystość pisuaru bez użycia wody? Ale okazuje się, że technologia zastosowana w produkcji takich urządzeń zapewnia jeszcze większą higienę niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Wykorzystuje się tu bowiem m.in.inną technikę produkcji szkliwa czy odpowiednie środki.

W łazienkach publicznych istotne są też systemy dozujące wodę i mydło. Wprowadza się dozowniki piany, dające dużą oszczędność, zużywające mniej mydła. Te same rozwiązania stosuje się zarówno w toaletach publicznych, jak i w pomieszczeniach w inwestycjach komercyjnych.

A jakie są trendy w projektowaniu toalet publicznych?

Nie ma czegoś takiego jak trendy. Kiedyś Margaret Thatcher powiedziała: „Społeczeństwo? A co to jest społeczeństwo? To jest po prostu zbiór jednostek”. I tak samo jest z odbiorcami tego, co robią architekci i designerzy. Każdy dany projekt będzie odbierał po swojemu. I każdy ma do tego prawo, rzekłbym nawet - obowiązek.

Są pewne rzeczy, które pojawiają się na rynku i znikają, można je stosować, ale trzeba być bardzo uważnym i ostrożnym. Należy mieć na uwadze to, że architekci projektujący wnętrza czy całe budynki przygotowują coś, co pozostanie na długo. A zatem zaprojektowanie czegokolwiek w jakimś kierunku, stylu, tylko dlatego, że akurat panuje dany trend, nie jest dobrym wyjściem.

Dziękuję za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY