REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Likwidują bariery architektoniczne na dworcu w Gliwicach

  • Autor: PKP
  • 27 lut 2015 16:29
Likwidują bariery architektoniczne na dworcu w Gliwicach
Dworzec Gliwice, projekt: Pracownia architektoniczna PAS Projekt Archi Studio

Prace na dworcu w Gliwicach nabierają tempa. Na początku przyszłego tygodnia zmieni się organizacja ruchu wokół stacji, a obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do dworca tymczasowego.

REKLAMA

PKP informuje, że dworzec tymczasowy w Gliwicach zostanie uruchomiony we wtorek, 3 marca. W obiekcie znajdą się kasy biletowe (PKP Intercity, Kolei Śląskich i PKS), poczekalnia, toalety oraz pomieszczenia usługowe dla podróżnych. Pojawi się również system wizualnej i słuchowej informacji pasażerskiej. Obiekt zostanie zlokalizowany przed budynkiem dotychczasowego dworca, w miejscu istniejącej wiaty PKS.

Oprócz przeniesienia obsługi pasażerskiej do dworca tymczasowego, podróżnych czekają też zmiany na stacji kolejowej. Hala główna dworca zostanie zamknięta, a podróżni będą kierowani do przejścia tymczasowego wewnątrz dworca, skąd będzie można dotrzeć do tunelu głównego oraz dalej na perony i na drugą stronę miasta. W związku ze zbliżającymi się pracami w obszarze infrastruktury peronowo-torowej, z użytku będą wyłączane niektóre z peronów. Aby zminimalizować związane z tym utrudnienia, na terenie dworca i peronów rozwieszone zostaną informacje o zmianach rozkładu i zmianach w komunikacji pieszej. Dworzec zostanie oznakowany specjalnymi żółtymi tablicami ułatwiającymi zlokalizowanie najważniejszych punktów na terenie obiektu, a zapowiedzi megafonowe będą nadawane z większą częstotliwością. Wsparciem pasażerom służyć będą również mobilni informatorzy.

- Dzięki inwestycji dworzec w Gliwicach będzie nowoczesny i bardziej funkcjonalny. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, w posadzce zamontowane zostaną linie prowadzące z polami uwagi. Obniżona będzie część okienek kasowych. W budynku pojawią się również windy, dzięki którym będzie można dostać się na wyższe kondygnacje - mówi Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP S.A.

Projekt zmian na dworcu przygotowała Pracownia architektoniczna PAS Projekt Archi Studio.

Na dworcu pojawią się nowoczesne elektroniczne tablice z rozkładem jazdy, a dotychczasowy system informacji głosowej będzie wymieniony. Rozbudowany zostanie również system monitoringu, który swoim zasięgiem obejmie cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS (system inteligentnego zarządzania budynkiem).

Oprócz przebudowy budynku dworca, w ramach inwestycji przebudowane zostaną perony i tunele. Powstaną tam windy i schody ruchome oraz nowe elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. Perony zyskają całkowicie nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną również tory w obrębie stacji - informuje PKP S.A.

Zakończenie przebudowy dworca planowane jest na IV kwartał br. Prace w obszarze infrastruktury peronowo-torowej zakończą się natomiast w II kwartale 2016 r.

Wartość całego projektu to ok. 156 mln zł. Projekt dofinansowany jest ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jeszcze w tym roku w ramach programu modernizacji dworców kolejowych PKP S.A. zamierza oddać do użytku ponad 20 odnowionych obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY