REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź: Basen olimpijski według projektu Dedeco i Orłowski Szymański Architekci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 lis 2014 10:34
Łódź: Basen olimpijski według projektu Dedeco i Orłowski Szymański Architekci
Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne
Łódź: Basen olimpijski według projektu Dedeco i Orłowski Szymański Architekci
Łódź: Basen olimpijski według projektu Dedeco i Orłowski Szymański Architekci

Politechnika Łódzka wybrała Strabag na generalnego wykonawcę I etapu budowy Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego. Inwestycja w stanie surowym zamkniętym z dwoma gotowymi basenami pływackimi, łącznie z 10-cio torowym basenem olimpijskim, powstanie na terenie kampusu Politechniki do końca 2016 roku. Projekt przygotowało konsorcjum Dedeco i Orłowski Szymański Architekci.

REKLAMA

W Łodzi powstanie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju wraz z wyczekiwanym w regionie basenem olimpijskim. Tego typu basenów w Polsce jest niewiele. Muszą posiadać co najmniej 8 torów pływackich, osiągać długość 50 m, szerokość 25 m i głębokość min. 2 m. Budowa basenu olimpijskiego wiąże się ze spełnieniem wysokich standardów wyznaczanych przez Światową Federację Pływacką FINA (fr. Fédération Internationale de Natation) i uzyskaniem homologacji Polskiego Związku Pływackiego. Dzięki temu obiekt będzie przygotowany do organizowania najważniejszych imprez pływackich, łącznie z Igrzyskami Olimpijskimi i Mistrzostwami Świata. Parametrami technicznymi wyróżniać się będzie również drugi, 30-metrowy basen, który powstanie w centrum sportowym Politechniki Łódzkiej. Wyposażony zostanie w wielopoziomową wieżę do skoków o wysokości 14 m z trampolinami i podestami. Ruchome dno pozwoli na regulowanie zbiornika do głębokości 5 m, dzięki czemu basen będzie należał do najgłębszych w Polsce.

Generalnym wykonawcą basenu została firma Strabag, a projekt powstał dzięki konsorcjum Dedeco i Orłowski Szymański Architekci. Wartość kontraktu wynosi ponad 77,5 mln złotych brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Łódź oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Kontrakt Strabag obejmuje wybudowanie centrum sportowego w stanie surowym zamkniętym z gotową częścią, w której powstanie basen olimpijski i głęboki. Do kluczowych zakresów realizacji należy prowadzenie prac przy budowie basenów wg ścisłych wytycznych FINA oraz precyzyjny montaż dźwigarów przestrzennych o dużej rozpiętości, które są częścią stalowej konstrukcji dachu. Prace przy realizacji inwestycji rozpoczęły się wraz z przekazaniem placu budowy w dniu 28 października 2014 roku. Obiekt w stanie surowym zamkniętym wraz z funkcjonującą częścią basenową i zapleczem zostanie przekazany Politechnice Łódzkiej pod koniec 2016 roku.

Kontrakt Strabag w liczbach:

- powierzchnia terenu: 19,5 tys. mkw.

- powierzchnia zabudowy: 12 tys. mkw.            

- powierzchnia użytkowa: 28 tys, mkw.

- kubatura: 281 tys. m3

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY