REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź: Na budżet obywatelski zagłosowało 20 proc. uprawnionych

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2015 15:12

W tegorocznym głosowaniu na budżet obywatelski wzięło udział 136 tys. osób, czyli 20 proc. uprawnionych - poinformowała w poniedziałek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba głosujących spadła o niemal 40 tys.

REKLAMA

Jak podała prezydent, w trakcie głosowania przeprowadzonego we wrześniu wydano 178 tys. kart. Większość łodzian - 108 tys. - dokonała wyboru przez internet, 70 tys. za pomocą kart papierowych w wyznaczonych placówkach miejskich i korespondencyjnie.

"W Łodzi zagłosowało ponad 20 proc. osób uprawnionych. Dla porównania - w Warszawie ten procent wynosił 17, w innych miastach 10-12" - zaznaczyła Zdanowska.

W ubiegłorocznym głosowaniu na budżet obywatelski 2015 wzięło udział niemal 175 tys. łodzian. "Mimo lekkiego wahnięcia w dół wciąż jesteśmy w krajowej czołówce pod względem zainteresowania mieszkańców partycypacją" - mówił dyrektor Biura ds. Partycypacji Grzegorz Justyński.

Zdaniem prezydent Łodzi, na niższą frekwencję wyborczą miały wpływ zmiany organizacyjne wprowadzone w bieżącym głosowaniu. "W zeszłym roku utworzyły się grupy nacisku - również stworzone przez jednostki miejskie - które walczyły o pozyskanie jak największej liczby głosów. Nie zawsze było to obywatelskie. Teraz reguły się zmieniły, nie można już przygotowywać +globalnych+ projektów z realizacjami w kilkunastu miejscach, które były +pewniakami+" - wyjaśniła.

W głosowaniu na przyszłoroczny budżet wprowadzono ograniczenie maksymalnej kwoty jednego zadania do 25 proc. ogólnej kwoty przeznaczonej na projekty w danym rejonie czy ogólnomiejskie. Maksymalna kwota na jeden projekt dotyczący całego miasta nie mogła przekroczyć 2,5 mln zł, a na projekt lokalny - 1,5 mln zł. Zmieniono też wcześniejszą zasadę, według której łodzianie mogli głosować wyłącznie na zadania w dzielnicy, będącej ich miejscem zamieszkania.

W opinii urzędników, na zmniejszenie liczby głosujących w tegorocznym budżecie obywatelskim mogła wpłynąć nowa zasada - głosowanie przez internet wymagało podania numeru telefonu komórkowego, na który głosujący otrzymywał sms z kodem uprawniającym do oddania ważnego głosu.

"Być może ktoś dowiedziawszy się z naszej strony, że prosimy go o numer telefonu, zrezygnował z głosowania. Dla nas ważne jest, aby głos był oddany przez daną osobę świadomie. Na to będziemy zwracać uwagę" - dodał Justyński.

Na budżet obywatelski 2016 zarezerwowano 40 mln zł. Łodzianie mogli podzielić tę kwotę między projekty lokalne i ogólnomiejskie. Głosujący mogli wybrać po pięć zadań dotyczących poszczególnych rejonów (na każdą z pięciu dzielnic miasta przeznaczono po 6 mln zł) oraz pięć projektów dotyczących całego miasta, na które zarezerwowano w sumie 10 mln zł.

W poprzednich dwóch edycjach budżetu obywatelskiego zrealizowano lub są w trakcie realizacji 170 projekty. Były wśród nich m.in. poprawa infrastruktury sportowej w 15 szkołach, bezpłatny internet w środkach komunikacji miejskiej, zakup sprzętu medycznego dla przychodni, remonty placów zabaw, chodników i ulic. Zadania, które zdobyły najwięcej głosów w bieżącym głosowaniu i których wykonanie rozpocznie się w 2016 r., łodzianie poznają w połowie października.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY