REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź: neorenesansowa kamienica odzyka dawny blask

  • Autor: UM Łódź
  • 30 wrz 2014 09:55
Północna prawie jak nowa, fot. UM Łódź

Do końca października zakończy się renowacja budynku przy ul. Północnej 1/3 w Łodzi. To jeden z najbardziej okazałych i najdroższych remontów w ramach projektu „Miasto kamienic". Koszt remontu wyniesie ponad 5 mln zł.

REKLAMA

- Już dziś oczy cieszy piękna elewacja od strony ul. Nowomiejskiej, a 31 października chcemy zacząć wprowadzać pierwszych mieszkańców - mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor Biura Prezydenta Miasta i szef projektu „Miasto kamienic".

Jak informuje  łódzki urząd, po remoncie uzyskano 24 lokale mieszkalne i 10 użytkowych. Do wynajęcia na działalność gastronomiczną trafią piękne piwnice, wyglądające niemalże jak Sukiennice w Krakowie

- Jest duże zainteresowanie wśród restauratorów, więc mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie można zjeść w unikatowych przestrzeniach, które udało się odnowić - dodaje T. Piotrowski.

W ramach projektu„Miasto kamienic" trwa obecnie ponad 100 remontów, większość z nich ma się zakończyć do wiosny przyszłego roku.

W ramach kwartału, w którym znajduje się budynek przy ul. Północnej 1/3, mają być także odnowione: plac Wolności, park Staromiejski, Stary Rynek i ul. Legionów. Prace mają być sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Północna 1/3 - historia budynku

Narożna neorenesansowa kamienica została zbudowana w latach 1896-1901 w dwóch etapach. Z pierwszej fazy zachował się projekt wykonany w 1896 roku przez Piotra Brukalskiego. Zleceniodawcą było małżeństwo Ezre i Sura Szykier.

Budynki powstały jako kamienice czynszowe, w których pomieszczenia na parterze przeznaczone były na funkcję handlową. W piwnicach budynku narożnego i pod podwórkiem mieściły się składy - prawdopodobnie ryb.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY