REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź opracuje model prowadzenia rewitalizacji obszarów miejskich

  • Autor: UM Łódź
  • 01 sie 2014 13:19
Łódź opracuje model prowadzenia rewitalizacji obszarów miejskich
Łódź, fot. UM Łódź

Łódź rozpoczyna szeroki projekt pilotażowy mający na celu wypracowanie modelowych rozwiązań z obszaru rewitalizacji. Dzięki niemu powstanie pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

REKLAMA

Biuro ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta właśnie zaczyna projekt pilotażowy. Badania społeczne, analizy gospodarcze, przygotowania do remontów następnych 35 kamienic, a także duży program edukacyjny dla łódzkich szkół budujący łódzką tożsamość – to wszystko pozwoli Miastu lepiej zaplanować odnowę śródmieścia. Łódź właśnie otrzymała na ten cel prawie 4 miliony złotych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Projekt potrwa rok i w jego wyniku powstaną modelowe rozwiązania, które ułatwią włączenie w rewitalizację różnych partnerów, od inwestorów czy wspólnot mieszkaniowych chcących wyremontować swój budynek aż po artystów prowadzących działania na łódzkich podwórkach.

W Łodzi powstanie pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, z którego będą korzystać inne samorządy. Badania pozwolą również dobrze przygotować Lokalny Program Rewitalizacji.

Niektóre badania w ramach projektu prowadzone będą w skali centrum lub całego miasta, inne zaś obejmą obszar pilotażowy.

W ramach programu przeprowadzone zostaną m.in.:

*   analizy z zakresu mieszkalnictwa i nieruchomości;

*  inwentaryzacje i ekspertyzy techniczne 35 kamienic;

*  stworzenie modelowych rozwiązań dla przyszłych partnerów procesu rewitalizacji;

*   zebranie dobrych praktyk z Polski i zagranicy;

*   działania terenowe w centrum mające na celu pobudzenie dialogu społecznego i zainteresowania rewitalizacją;

*   analiza zagrożeń dla procesu rewitalizacji;

*   ustalenie zestawu kryteriów dla oceny prawidłowości przebiegu procesu;

*   konkurs architektoniczny dla obszaru pilotażowego

Projekt Opracowanie modelu prowadzenia rewitalizacji obszarów miejskich na wybranym obszarze w Mieście Łodzi jest realizowany na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY