REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź ustaliła jak będzie wyglądała ochrona nad zabytkami

  • Autor: UM Łódź
  • 22 paź 2014 09:29
Program dla zabytków powstał w Łodzi, fot. Fotolia

Dokument określa ochronę nad zabytkami na terenie Łodzi przez najbliższe 4 lata. W programie zaplanowano m.in. kontynuację programu „Miasto Kamienic", rewitalizację Śródmieścia, Księżego Młyna i pałacu Poznańskiego i dokończenie EC1.

REKLAMA

Powstał Gminny Program Opieki nad Zabytkami, który określa, jak będzie wyglądała ochrona nad zabytkami na terenie Łodzi przez najbliższe 4 lata. Dokument, nad którym urzędnicy pracowali 11 lat, zostanie przedłożony Radzie Miejskiej na najbliższej sesji - podaje łódzki magistrat.

- Program poddany był szerokim konsultacjom, jak również został pozytywnie zaopiniowany przez Miejską Radę Pożytku Publicznego, a także wojewódzkiego konserwatora zabytków - podkreśliła prezydent Hanna Zdanowska.

Jak informuje łódzki magistrat, dokument zawiera opis konkretnych działań, które będą realizowane przez różne jednostki miasta. W wyniku ich realizacji poprawi się jakość zachowania zabytków i większych przestrzeni miejskich.

- Głównym celem programu jest odnowa strefy wielkomiejskiej. To obszar 1400 ha z 8 tys. obiektów, które stanowią rdzeń tożsamości miasta. Na tym terenie zlokalizowane są najbardziej wartościowe budowle - podkreśla miejski konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.

W programie zaproponowano 65 działań, które zgrupowane zostały w trzech blokach. Pierwszy dotyczy poprawy stanu zachowania zabytków. Są to inwestycje, remonty rewitalizacja, ale też uatrakcyjnianie przestrzeni, by była przyjazna dla mieszkańców. Drugi blok tematyczny stanowią działania edukacyjne i promocyjne, które będą budować tożsamość lokalną i płaszczyznę współpracy przy ochronie łódzkiego dziedzictwa oraz dostęp do wiedzy o zabytkach. Trzeci blok to zarządzanie dziedzictwem kulturowym, by działania były skoordynowane i podejmowane we właściwym czasie.

Podstawową zmianą, jaka zajdzie po wdrożeniu programu, będzie zintegrowane działanie w ochronie zabytków na dużym obszarze.

- Pierwszym przykładem takiego kompleksowego myślenia będzie obiekt znajdujący się przy ul. Moniuszki 5. Tu działania będą przebiegać od znalezienia dla niego funkcji, przez pozyskanie funduszy na ten cel i odnowę całej przestrzeni wokół, by był to atrakcyjny fragment miasta - poinformowała konserwator zabytków.

W dokumencie założono m.in. kontynuację programu „Miasto Kamienic", rewitalizację Śródmieścia, Księżego Młyna i pałacu Poznańskiego, dokończenie EC1, ale także iluminację obiektów, remont dróg i przestrzeni, programy edukacyjne w szkołach, programy wsparcia na prace konserwatorskie dla właścicieli kamienic, system ewidencji terenowej i wiele innych.

Wartość szacunkowa programu to ponad 2 mld zł. Miasto liczy na współfinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY