REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź wyda 2,5 mln zł na remont zabytków

  • Autor: PAP
  • 08 kwi 2015 16:23
Łódź wyda 2,5 mln zł na remont zabytków
fot. UM Łódź

W 2015 r. władze Łodzi wydadzą 2,5 mln zł na dofinansowanie remontów w zabytkowych obiektach, które nie są własnością miasta. Finansowe wsparcie mają otrzymać m.in. dwa pałace, dwie wille, cztery kamienice i jeden dom robotniczy.

REKLAMA

Specjalna komisja pod przewodnictwem miejskiej konserwator zabytków Kamili Kwiecińskiej-Trzewikowskiej przygotowała już listę z rekomendacją dla 19 obiektów, na które ma być przekazana miejska dotacja. 29 kwietnia radni zdecydują, czy ta lista zostanie zaakceptowana.

Kwiecińska-Trzewikowska wyjaśniła, że lista powstała po ocenie prawie 30 złożonych wniosków. Dodała, że dotację mogą otrzymać wyłącznie obiekty wpisane do rejestru zabytków. Komisja zwraca też uwagę m.in. na położenie i ekspozycję, a także aktualny stan zabytków.

- Nie wszystkie wnioski spełniały wymogi formalne. Niestety, nie udało nam się zmobilizować wszystkich właścicieli do ich uzupełnienia i podjęcia konstruktywnych decyzji dot. zakresu prac. Wydaje nam się jednak, że optymalnie rozdzieliliśmy pieniądze - tak, żeby właściciele odczuli pomoc, a efekt prac był widoczny w przestrzeni miasta - powiedziała konserwator zabytków.

Ostatecznie na liście rekomendowanej przez komisję znalazło się 19 obiektów: 10 mieszkalnych (m.in. dwa pałace, dwie wille, cztery kamienice, jeden dom robotniczy), cztery kościoły, trzy nagrobki (dwa z ewangelickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej oraz jeden z Cmentarza Żydowskiego przy ul. Brackiej), budynek dworca tramwajów podmiejskich przy ul. Północnej oraz kantor fabryki Markusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej.

- Przy udzielaniu wsparcia preferujemy układ 50 na 50, czyli połowa pieniędzy miasta i połowa właściciela. Są jednak wyjątki. To obiekty o bardzo szczególnym charakterze dla miasta, o skomplikowanych i bardzo kosztownych pracach, których stan jest bardzo zły. W takich przypadkach jest rozpatrywana możliwość większej dotacji - wyjaśniła Kwiecińska-Trzewikowska.

Jednym z takich przypadków jest kamienica przy ul. Narutowicza 46, należąca do Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego. Na renowację elewacji południowej i zachodniej tego budynku miasto ma przeznaczyć 300 tys. zł. Bez tego wsparcia remont nie doszedłby do skutku, bo parafia jest bardzo mała i równie biedna.

- W latach poprzednich udzielaliśmy dotacji na cerkiew, która odzyskała już właściwie dawny blask. Teraz przekażemy wsparcie na kamienicę, stanowiącą wejście i oprawę architektoniczną ulicy Piramowicza. To dom parafialny, w którym bracia zamieszkują i prowadzą działalność na rzecz swojej społeczności - wyjaśniła Kwiecińska-Trzewikowska.

380 tys. zł przeznaczono natomiast na renowację wieży północnej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ta neogotycka świątynia z czerwonej cegły została zbudowana w latach 1888/97 a w czasie II wojny światowej znalazł się na terenie łódzkiego getta. Niemcy przywozili tu ubrania po zamordowanych Żydach a później przekształcili kościół w sortownię pierza i puchu.

Tradycyjnie na wsparcie z miejskiej kasy - tym razem w wysokości 270 tys. zł - może też liczyć najcenniejszy zabytek Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, czyli neogotycka kaplica-mauzoleum jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera.

Kaplicę zbudowano w latach 1885-1888 według projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego, zalicza się ona do arcydzieł europejskiej architektury neogotyckiej. Po 1945 r. kaplica została zdewastowana i ograbiona. Prace przy jej renowacji rozpoczęto kilka lat temu. Ich łączny koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY