REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź wyda 800 tys. zł na dokumentację rewitalizacji Pałacu Poznańskich

  • Autor: PAP
  • 08 paź 2015 14:07
Łódź wyda 800 tys. zł na dokumentację rewitalizacji Pałacu Poznańskich
Pałac Poznańskich w Łodzi, fot. wikimedia

Ponad 800 tys. zł wydadzą władze Łodzi na przygotowanie dokumentacji kompleksowej rewitalizacji i modernizacji zabytkowego Pałacu Poznańskich, niezbędnej do aplikowania w konkursie o unijne dofinansowanie.

REKLAMA

"Od początku roku ten obiekt znajduje się na liście Pomników Historii naszego państwa, w związku z tym aplikować będziemy o środki do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo tak jest w przypadku Pomników Historii" - poinformowała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pierwszym etapem starań o otrzymanie zewnętrznego wsparcia finansowego ma być przygotowanie kompleksowej dokumentacji dla projektu "Rewitalizacja, modernizacja i poprawa infrastruktury zabytkowego obiektu Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskich". Dokumentacja, na którą miasto przeznaczy 807,5 tys. zł, obejmie przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego, studium wykonalności oraz opracowanie wniosku aplikacyjnego. Będzie podzielona na trzy części.

Pierwsza i druga obejmie prace zewnętrzne i wewnętrzne w odrębnych częściach pałacu użytkowanych przez dwa podmioty: Muzeum Miasta Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi. Trzecia część dokumentacji będzie dotyczyła zabytkowego ogrodu.

"Ten piękny obiekt jest perłą Łodzi. Widząc jednak, jak postępuje jego degradacja, postanowiliśmy najszybciej, jak tylko pozwolą konkursy ogłoszone przez ministerstwo, wystartować w nich i przeprowadzić generalny remont tego kompleksu budynków i ogrodu. Wszyscy widzimy, że wymaga gruntownej konserwacji" - powiedziała Zdanowska.

Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Małgorzata Laurentowicz-Granas przypomniała, że ponad 15 lat temu były remontowane elewacje Pałacu Poznańskich, natomiast 40 lat temu - tuż po utworzeniu muzeum - rozpoczęto pierwsze prace konserwatorskie, przywracając wielu pomieszczeniom dawną świetność.

"Sale, które pozyskiwaliśmy, były przez muzeum konserwowane i remontowane, ale już nastąpił moment, w którym ten kapitalny remont oraz prace rewitalizacyjne i konserwatorskie są absolutnie konieczne w całym pałacu. Ten remont pozwoli też na to, że muzeum będzie wreszcie mogło spełniać oczekiwania nowoczesnego muzealnictwa. Będzie również w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych" - powiedziała Laurentowicz-Granas.

Władze Łodzi planują, że projekt - łącznie z pozwoleniem na budowę - będzie gotowy najpóźniej w połowie 2016 r. i jeśli dalsze działania będą szły zgodnie z planem, to prace rewitalizacyjne Pałacu Poznańskich rozpoczną się na przełomie 2016/17 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY