REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódzkie planetarium - najnowszy tego typu obiekt w Europie

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2015 21:08
Łódzkie planetarium - najnowszy tego typu obiekt w Europie
Planetarium zostanie otwarte jesienią - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, fot. ec1lodz.pl

Kończy się montaż ekranu najnowocześniejszego w Europie planetarium, które powstaje w dawnej, zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1. Obiekt zostanie otwarty dla publiczności jesienią - poinformowała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

REKLAMA

Jak zaznaczyła prezydent, łódzkie planetarium jest najnowszym tego typu obiektem w Europie. "Siłą rzeczy, sprzęty, które obecnie montowane są w planetarium przez polsko-amerykańskie konsorcjum, będą urządzeniami o najwyższych osiągalnych obecnie na rynku parametrach" - dodała.

Wartość wyposażenia planetarium, powstającego we wschodniej części zabytkowego kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1, sięga 13 mln zł. Gotowa jest konstrukcja kopuły, w której obecnie odbywa się montaż sferycznego ekranu. Zdaniem dyrektora EC1 Błażeja Modera, prace toczą się zgodnie z harmonogramem; we wrześniu rozpocznie się faza testowa planetarium - z udziałem grup szkolnych. Otwarcie całego obiektu dla wszystkich widzów planowane jest na listopad.

Do planetarium dotarły właśnie rzutniki dające obraz o rozdzielczości 8 K - najwyższej z obecnie dostępnych. Jak zaznaczył kierownik planetarium Tomasz Kisiel, kończy się montaż sferycznego ekranu o średnicy 14 m.

"Szycia między poszczególnymi elementami ekranu są praktycznie niewidoczne, co - po uruchomieniu projekcji o wysokiej rozdzielczości 8 K, czyli 32 miliony pikseli na kopule - da wrażenie pełnego zanurzenia w wyświetlanym obrazie. Tak wielką rozdzielczość generuje jednocześnie dwanaście komputerów" - dodał.

W seansie w planetarium będzie mogło brać udział jednocześnie ok. 140 osób. Zespół merytoryczny obiektu przygotowuje obecnie program edukacyjny. W kopule będą prowadzone lekcje dla szkół m.in. z geografii i fizyki. Po południu przewidziano pokazy prowadzone na żywo przez prezenterów, uzupełniane o kilkanaście projekcji o różnorodnej tematyce.

Planetarium dysponować będzie specyficzną akustyką, umożliwiającą organizowanie w nim wydarzeń artystycznych - od jesieni planowany jest cykl regularnych koncertów, odbywających się wieczorami.

Budowa planetarium jest elementem prowadzonej od kilku lat rewitalizacji kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1. W zabytkowych obiektach - na obszarze blisko 40 tys. m kw. - planowane jest uruchomienie szeregu instytucji kultury oraz Centrum Nauki i Techniki. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł stanowi dofinansowane z UE.

EC1 stanowi część Nowego Centrum Łodzi - projektu rewitalizacyjnego obejmującego obszar ok. 90 ha w ścisłym centrum miasta, w tym budowę podziemnego dworca Łódź Fabryczna.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY