REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Lotnisko Chopina, jako pierwsze w Polsce, ma certyfikat Obiektu bez barier

  • Autor: lotnisko-chopina.pl
  • 12 paź 2015 14:34
Lotnisko Chopina, jako pierwsze w Polsce, ma certyfikat Obiektu bez barier
Terminal na Okęciu projektu Estudio Lamela, fot. Bartosz Makowski

Fundacja Integracja przyznała certyfikat "Obiektu bez barier" dla Lotniska Chopina w Warszawie. Potwierdza on dostępność architektoniczną obiektu dla osób z niepełnosprawnością. To pierwszy tego typu certyfikat w Polsce dla obiektu komunikacyjnego.

REKLAMA

Certyfikat "Obiekt bez barier" przyznawany jest obiektom użyteczności publicznej, biurowym, handlowym i mieszkalnym. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest pomyślny audyt architektoniczny. Eksperci Fundacji Integracja sprawdzają dostępność architektoniczną obiektu, analizując zarówno jego plany, jak i wizytując obiekt.

Pierwszy w Polsce

Dworzec lotniczy Lotniska Chopina jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który otrzymało ten prestiżowy certyfikat. Warto dodać, że nie ma go żaden inny dworzec, wliczając w to dworce kolejowe i autobusowe.

- Na Lotnisku Chopina wszyscy pasażerowie są ważni i wszystkich chcemy obsługiwać w dobrych warunkach. Dlatego ogromnie nam miło, że Fundacja Integracja uznała nasz terminal za obiekt bez barier, bo to potwierdza, że wszystkie osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, a także niesłyszące czy niewidome, mogą czuć się na lotnisku pewnie i zawsze będą dobrze i bezproblemowo obsłużone, zarówno przy okazji odlotu, jak i przylotu – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Standardy architektoniczne

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności architektonicznej budynków. Od wielu lat działa na rzecz respektowania i doskonalenia polskiego prawa określającego standardy dostosowania budynków do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Dlatego też opracowała szczegółowe standardy dostępności budynków oraz metodologię ich audytowania.

- Certyfikat "Obiekt bez barier", przyznawany przez Integrację, to znak dostępności architektonicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy mogą mieć ograniczenia w poruszaniu się. Certyfikat wpływa na wartość audytowanych obiektów, podnosi ich prestiż oraz podkreśla otwarcie się na środowiska osób zagrożonych wykluczeniem - mówi Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. - Cieszymy się, że mogliśmy go przyznać również Lotnisku Chopina w Warszawie, które jest jedną z głównych bram do Polski i stanowi wizytówkę naszego kraju w świecie. Bardzo nam przyjemnie, że jest to wizytówka bez barier dla niepełnosprawnych - dodaje Pawłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY