REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Makieta pomnika Poległych Stoczniowców dla niewidomych

  • Autor: UM Gdańsk
  • 31 sie 2015 14:25
Makieta pomnika Poległych Stoczniowców dla niewidomych
Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku, fot. flickr.com, Krzysztof Belczyński

Do grona miniatur, dzięki którym osoby niewidome mogą poznać wygląd i detale charakterystycznych gdańskich obiektów i zabytków, dołączyła dziś miniatura Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności.

REKLAMA

Pomnik ufundowali członkowie Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia i Lions Club.

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na placu Solidarności został wybudowany w roku 1980. Na pomnik składają się trzy krzyże o wysokości 42 m i wadze 42 tony każdy, ustawione w planie trójkąta. Spinające je kotwice ważą po 2 tony każda. Dolną partię pomnika zdobią płaskorzeźby wykonane ze stali nierdzewnej.

Pomnik jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. Dzięki specjalnej miniaturze od dziś będą go mogli poznać również niewidomi. Odlew w skali 1:50 przedstawia trzy krzyże, mur przy placu pomnika, płot stalowy, tablicę z postulatami strajkowymi, bramę Stoczni Gdańskiej z napisem i budynki dawnej wartowni ulokowanej przy bramie.

W uroczystym odsłonięciu miniatury w dniu 31 sierpnia wzięli udział przedstawiciele Rotary Club i Lions Club, Ewa Redzimska, szefowa Związku Niewidomych w Gdańsku, a także uczestnicy strajków w Stoczni Gdańskiej - m.in. Henryka Krzywonos, Bogdan Borusewicz i Jerzy Borowczak. Pomysłodawcom i ofiarodawcom miniatury dziękował, obecny na uroczystości, minister sportu Adam Korol.

Pod aktem erekcyjnym upamiętniającym odsłonięcie miniatury podpisali się również prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, a także Andrzej Krzemiński z Rotary Club i Marcin Gołkowski z Lions Club.

Przypomnijmy, że pierwszą miniaturą była replika Bazyliki Mariackiej. Ufundowali ją członkowie klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia. Replika wykonana z brązu stanęła przed bazyliką w czerwcu 2011 roku.  W ten sposób wśród Rotarian i ich przyjaciół zrodził się projekt pt. „Zobaczyć Świat Rękoma”, w ramach którego powstały kolejne miniatury - Żuraw Gdański i Ratusz Głównego Miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY