REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Makieta targowiska na Świcie - uzgodnienia po konsultacjach

  • Autor: poznan.pl
  • 11 wrz 2015 10:09
Makieta targowiska na Świcie - uzgodnienia po konsultacjach
fot. poznan.pl

Odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe w sprawie zmian na poznańskim targowisku na Świcie. W konsultacjach wzięli udział reprezentanci zaproszonych do konkursu pracowni architektonicznych, mieszkańcy, przedstawiciele miasta spółdzielni mieszkaniowej, rady osiedla i oczywiście handlujący na targowisku kupcy.

REKLAMA

Spotkanie zostało zorganizowane po to, by każda z zainteresowanych stron miała szansę przedstawić swoje oczekiwania odnośnie zagospodarowania terenu placu z targowiskiem i pawilonami handlowymi i wnieść swoje uwagi do przygotowywanych przez architektów projektów. Dyskusja była żywiołowa, ale bardzo rzeczowa - informuje oficjalny portal miejski poznan.pl.

- Przygotowaliśmy na to spotkanie materiały, w tym makietę, na której na żywo mogliśmy "testować" różne warianty zagospodarowania tego miejsca. Ta formuła doskonale się sprawdziła - ocenia Katarzyna Podlewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta - Poruszyliśmy tematy, które są punktami zapalnymi w kontekście planowanych na tym terenie zmian.

Jednym z nich jest kwestia znajdujących się w sąsiedztwie targowiska pawilonów. Pojawiła się propozycja, by te zdewastowane już w znacznym stopniu, a zajmujące sporo miejsca budynki przebudować czy rozbudować tak, by mogła znaleźć się w nich przestrzeń zarówno dla kupców jak i mieszkańców. Natomiast w miejscu zgrupowanych na samym targowisku kiosków, mogłaby się znaleźć przestrzeń oddana mieszkańcom w formie placu.

W toku dyskusji wrócił też spór o zabezpieczenie miejsc parkingowych dla użytkowników tego terenu. Oprócz kwestii typowo funkcjonalnych, uczestnicy konsultacji zgłaszali też takie postulaty jak stworzenie na Świcie kina plenerowego, biblioteki i innych miejsc służących mieszkańcom i integrujących społeczność lokalną.

- Każdy akcentował coś zupełnie innego, zwracał uwagę na inny problem - mówi Katarzyna Podlewska - Myślę, że dzięki tak szerokiemu spektrum poruszanych tematów uda się stworzyć na Świcie miejsce o wysokiej jakości przestrzenni, spełniające przy tym niezbędne wymogi funkcjonalne i estetyczne.

W efekcie spotkania sformułowano kilkadziesiąt postulatów dotyczących zagospodarowania przestrzeni targowiska i sąsiadujących z nim pawilonów. Będą one wskazówką dla architektów, którzy na tej podstawie przygotują swoje projekty. Już została potwierdzona potrzeba zorganizowana kolejnych warsztatów o zbliżonej formule. Chęć udziału zadeklarowała większość uczestników spotkania.

Warsztaty odbędą się w najbliższą środę 16 września o godz. 16.00 w tym samym miejscu w pawilonie po starym sklepie Społem - informuje portal miejski poznan.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY