REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miasto Kazimierzowskie w Radomiu czeka rewitalizacja

  • Autor: UM Radom
  • 20 paź 2015 09:11
Miasto Kazimierzowskie w Radomiu czeka rewitalizacja
fot. Fotolia

Tu potrzebne jest niekonwencjonalne myślenie i niekonwencjonalne działanie – mówiła w Radomiu minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak podczas spotkania poświęconego rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego.

REKLAMA

Głównym tematem dyskusji, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i architekci, były trwające prace nad programem rewitalizacji. Powstaje on w ramach ministerialnego konkursu „Modelowa rewitalizacja miast”. Radom pozytywnie przeszedł pierwszy etap konkursu i teraz stara się o zakwalifikowanie do finałowej dwudziestki samorządów, które mogą otrzymać do 5 milionów złotych przeznaczonych m.in. na opracowanie dokumentacji i działania społeczne. To z kolei może otworzyć miastu drogę do unijnych funduszy przeznaczonych na rewitalizację - informuje oficjalny portal miejski Radomia.

– Mamy czas do lutego, by przedstawić nasze propozycje. Zdajemy obie sprawę, jak wielka praca przed nami, ale będziemy konsekwentnie walczyć o unijne pieniądze. Chcemy przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie, bo mieszkańcy tego od nas oczekują – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Wśród pomysłów na ożywienie  Miasta Kazimierzowskiego jest m.in. stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju działalności gospodarczej, rozwój budownictwa mieszkaniowego, a także aktywizacja samych mieszkańców i organizacja jak największej liczby imprez kulturalnych w tej części miasta. Ma temu służyć m.in. stworzenie Muzeum Historii Miasta. W planach jest także budowa podziemnego parkingu pod płytą Rynku.

Zdaniem minister Marii Wasiak, powodzenie radomskiego projektu w największym stopniu będzie zależało od pomysłowości jego twórców. Ważna będzie także kompleksowość działań, które nie mogą się ograniczać do prac budowlanych, lecz muszą obejmować także kwestie społeczne. - Miasto Kazimierzowskie ma ogromny potencjał historyczny, który trzeba jednak umiejętnie wyzwolić. Niezbędny jest tu m.in. rozwój funkcji mieszkaniowej i kulturalnej, by było to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Radom jest wręcz stworzony do tego, by właśnie tu przeprowadzić jeden z modelowych procesów rewitalizacji, który później będzie przykładem dla innych miast – podsumowała minister Maria Wasiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY