REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miejski rynek we Fromborku po rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 07 sie 2015 13:29

Zakończyła się rewitalizacja miejskiego rynku i XIV-wiecznego kanału wodnego we Fromborku. Odnowiony plac nawiązuje wyglądem do Układu Słonecznego i ma podkreślać związki warmińskiego miasta z Mikołajem Kopernikiem.

REKLAMA

Po modernizacji centralnym punktem fromborskiego rynku jest fontanna z podświetlanymi, tryskającymi z posadzki strumieniami wody. W nawierzchni placu odznaczają się łuki z ciemnej granitowej kostki, przypominające orbity. Ustawiono na nich ławki symbolizujące osiem planet. Na trzeciej od centrum umieszczono odlaną z brązu figurę Kopernika, zwróconego twarzą w kierunku Wzgórza Katedralnego.

W pobliżu fontanny umieszczono odrestaurowaną zabytkową pompę. Wokół rynku posadzono szpalery drzew, podświetlanych po zmroku lampami wbudowanymi w bruk. Plac jest objęty całodobowym monitoringiem i siecią bezprzewodowego internetu.

Według burmistrz Małgorzaty Wrońskiej, zrewitalizowany rynek zostanie oficjalnie otwarty w sobotę, gdy rozpoczną się dni miasta, ale już od kilku dni korzystają z niego mieszkańcy i turyści. "Wieczorami to miejsce naprawdę zaczęło tętnić życiem. Ludzie przesiadują na ławeczkach i chętnie fotografują się z Kopernikiem" - mówiła.

Wyremontowano też pochodzący z XIV wieku Kanał Kopernika, uważany za najstarszą budowlę hydrotechniczną w północnej Polsce. Doprowadzał on kiedyś do miasta wodę pitną z rzeki Baudy, napędzał młyny i garbarnie.

Rynek i kanał położone w części miasta nazywanej Dolnym Fromborkiem od dawna wymagały remontu. Inwestycja ma podnieść atrakcyjność turystyczną miejscowości w związku z planami utworzenia tam uzdrowiska. Kosztowała 3,6 mln zł, z czego 2 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Najcenniejsze fromborskie zabytki znajdują się na górującym nad miastem Wzgórzu Katedralnym - to m.in. gotycka bazylika z grobem Mikołaja Kopernika, pałac biskupi - obecnie muzeum oraz wieże Kopernika i Radziejowskiego. W tym roku w remontowany jest dach zabytkowej świątyni, 800 tys. zł na ten cel przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Frombork nazywany jest Grodem Kopernika, bo astronom - jako kanonik i administrator dóbr kapituły warmińskiej - spędził tu najważniejsze lata swojego życia. W tym mieście napisał dzieło "O obrotach ciał niebieskich" i tutaj zmarł w 1543 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY