REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Gdańska nie chcą wycinki drzew nad Bałtykiem

  • Autor: gdansk.pl
  • 18 wrz 2015 09:38
Mieszkańcy Gdańska nie chcą wycinki drzew nad Bałtykiem
fot. Fotolia

Miasto Gdańsk zleciło przygotowanie planów renaturyzacji pasa nadmorskiego. W tej sprawie zorganizowano konsultacje społeczne. Okazało się, że mieszkańcy nie chcą zmian proponowanych przez miasto.

REKLAMA

Biuro Projektów Środowiskowych przygotowało cztery koncepcje:

Pierwszy wariant zakłada przywrócenie pasowi nadmorskiemu wyglądu sprzed 100 lat, czyli rekonstrukcję siedlisk wydmowych i wycinkę drzew na powierzchni 26 hektarów.

Druga propozycja zakłada poprowadzenie ponadkilometrowej promenady nad wydmą na wysokości parku Reagana (podobnie jak w Świnoujściu czy na Helu). Planowana jest też niewielka redukcja drzew i niższej roślinności, głównie krzewów. Usuwane będą przede wszystkim te gatunki, które rosną w tym miejscu wskutek działalności człowieka. Stopniowo przywracana będzie tu pierwotna, naturalna szata roślinna, np. wysokie trawy i byliny.

Trzecia propozycja to stworzenie, na niewielkim odcinku około 250 metrów, promenady edukacyjnej. W tym opracowaniu także planowany jest powrót do naturalnej roślinności, która spotykana była w tym miejscu na początku XX wieku.

W czwartej koncepcji założono rezygnację z waloryzacji przyrodniczej; innymi słowy – pozostawienie obecnego stanu.

Co na to mieszkańcy?

Jeden z mieszkańców przywołał przykład z Portugalii. Wybudowano tam świetną ścieżkę rowerową na promenadzie, wzdłuż brzegu oceanu. Niestety, nikt po niej nie jeździ, bo... zbyt mocno tam wieje. – Wychowałem się w Brzeźnie i pamiętam straszne sztormy. Wycinając tutaj las, zafundujecie mieszkańcom pobliskich dzielnic prawdziwy horror. Drzewa chronią przecież przed wiatrem – podkreślał mężczyzna.

Inni mieszkańcy podkreślali wartość środowiska naturalnego - zrenaturyzowane tereny trzeba by ogrodzić płotem o wysokości czterech metrów. W innym przypadku wydmy zostaną znowu zadeptane.

Pod koniec spotkania obecnym rozdano ankiety. Mieli zaznaczyć m.in., który z przedstawionych wariantów renaturyzacji, ich zdaniem, jest najlepszy, a który najgorszy i czy są za wycinką drzew na rzecz osi widokowej z Oliwy. Ankiety były anonimowe. W zależności od ich wyników BPŚ przygotuje kolejne pomysły na zmiany w pasie nadmorskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY