REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Warszawy chcą poprawy zieleni przy Świętokrzyskiej

  • Autor: UM Warszawa
  • 27 lip 2015 10:15
Mieszkańcy Warszawy chcą poprawy zieleni przy Świętokrzyskiej
Warszawa, ul. Świętokrzyska po remoncie

Projekt zmiany zieleni przy wyremontowanej niedawno ul. Świętokrzyskiej zgłoszony został do budżetu obywatelskiego i zwyciężył. Mieszkańcy Warszawy chcą, aby posadzono drzewa i krzewy wprost w gruncie, a nie w donicach, a także, aby projekt był poprzedzony konsultacjami społecznymi.

REKLAMA

Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, wykonanie ekspertyz rozwiązań technicznych umożliwiających posadzenie roślin w pobliżu sieci, projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie, w miejscach gdzie nie będzie to wymagało znacznej ingerencji w infrastrukturę podziemną ulicy.

Rozwiązania pozwalające uniknąć konfliktu w tym zakresie poprzez ograniczenie lub kierunkowanie rozwoju bryły korzennej, są obecnie powszechnie stosowane - czytamy w zgłoszonym i zwycięskim projekcie. Można także dobrać gatunki drzew odpowiednie dla obszarów o gęstej zabudowie (preferowane gatunki to: lipa warszawska, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’, platan klonolistny, katalpa). Krzewy byłyby sadzone samodzielnie lub w grupach np. w formie żywopłotów. Mogłyby zastąpić donice i słupki ograniczające parkowanie samochodów, a także stanowić samoistną dekorację. Rabaty kwiatowe byłyby urządzone wzdłuż ciągów pieszych i na wysepkach odgradzających pasy ruchu (preferowane gatunki: róża okrywowa The Fairy, runianka japońska 'Green Carpet’, irga ‘Dammera Major’).

Jak zauważają zgłaszający, niedawny remont ul. Świętokrzyskiej objęty jest gwarancją. W związku z tym należy przewidzieć środki na to, aby jakiekolwiek prace związane z nasadzeniami nowych roślin były nadzorowane przez wykonawcę nawierzchni, co uchroni przed utratą lub ograniczeniem tejże gwarancji. 

Całkowity koszt tego projektu to 575 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY