REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Warszawy chcą poprawy zieleni przy Świętokrzyskiej

  • Autor: UM Warszawa
  • 27 lip 2015 10:15
Mieszkańcy Warszawy chcą poprawy zieleni przy Świętokrzyskiej
Warszawa, ul. Świętokrzyska po remoncie

Projekt zmiany zieleni przy wyremontowanej niedawno ul. Świętokrzyskiej zgłoszony został do budżetu obywatelskiego i zwyciężył. Mieszkańcy Warszawy chcą, aby posadzono drzewa i krzewy wprost w gruncie, a nie w donicach, a także, aby projekt był poprzedzony konsultacjami społecznymi.

REKLAMA

Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, wykonanie ekspertyz rozwiązań technicznych umożliwiających posadzenie roślin w pobliżu sieci, projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie, w miejscach gdzie nie będzie to wymagało znacznej ingerencji w infrastrukturę podziemną ulicy.

Rozwiązania pozwalające uniknąć konfliktu w tym zakresie poprzez ograniczenie lub kierunkowanie rozwoju bryły korzennej, są obecnie powszechnie stosowane - czytamy w zgłoszonym i zwycięskim projekcie. Można także dobrać gatunki drzew odpowiednie dla obszarów o gęstej zabudowie (preferowane gatunki to: lipa warszawska, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’, platan klonolistny, katalpa). Krzewy byłyby sadzone samodzielnie lub w grupach np. w formie żywopłotów. Mogłyby zastąpić donice i słupki ograniczające parkowanie samochodów, a także stanowić samoistną dekorację. Rabaty kwiatowe byłyby urządzone wzdłuż ciągów pieszych i na wysepkach odgradzających pasy ruchu (preferowane gatunki: róża okrywowa The Fairy, runianka japońska 'Green Carpet’, irga ‘Dammera Major’).

Jak zauważają zgłaszający, niedawny remont ul. Świętokrzyskiej objęty jest gwarancją. W związku z tym należy przewidzieć środki na to, aby jakiekolwiek prace związane z nasadzeniami nowych roślin były nadzorowane przez wykonawcę nawierzchni, co uchroni przed utratą lub ograniczeniem tejże gwarancji. 

Całkowity koszt tego projektu to 575 tys. zł.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY