REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Minister Kultury ma dobre wieści dla bydgoskich Młynów Rothera

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 27 lis 2014 10:13
Młyny Rothera, fot. bydgoszcz.pl

- Młyny Rothera są ogromną kubaturą, którą należy dobrze zagospodarować (…) w moim przekonaniu na pewno jest możliwe zaangażowanie środków unijnych w prace konserwatorskie przy ratowaniu substancji budynku... - mówiła Minister Małgorzata Omilanowska podczas wizyty w Bydgoszczy.

REKLAMA

- Największe wyzwanie jakie stoi przed naszym miastem to Młyny Rothera, chcemy także utworzyć w Bydgoszczy drugą scenę teatralną – Bydgoszcz jest zbyt dużym miastem, by funkcjonował tutaj tylko jeden teatr. Najbliższa perspektywa unijna to okres, w którym o dużych inwestycjach należy rozmawiać i do których należy się przygotowywać, co niniejszym czynimy – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski.

W oficjalnym portalu miejskim Bydgoszcz.pl, czytamy, że grudniu 2013 roku podpisany został akt notarialny zamiany siedmiu nieruchomości położonych na terenie miasta na tzw. Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej, których użytkownikiem wieczystym była do tej pory spółka Nordic Development SA.

- Młyny Rothera są ogromną kubaturą, którą należy dobrze zagospodarować (…) w moim przekonaniu na pewno jest możliwe zaangażowanie środków unijnych w prace konserwatorskie przy ratowaniu substancji budynku – zapisy dzisiaj już wynegocjowane pozwalają na taką inwestycję. Nie wykluczam, że będą możliwe następne transze – w innych etapach – dotyczące tej samej inwestycji - mówiła o inwestycji Minister Małgorzata Omilanowska. - Moim wielkim marzeniem byłoby też doprowadzić do remontu budynku przy ul. Gdańskiej – dawnej siedziby Muzeum Okręgowego, która wymaga gruntownego remontu. Myślę, że perspektywy, które mamy przed sobą pozwalają optymistycznie myśleć o przyszłości - dodała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Młyny Rothera to zespół nieruchomości założony na planie litery L, z budynkiem głównym w rzucie kwadratu, ujętym dwoma skrzydłami na rzucie silnie wydłużonych prostokątów, budynki wewnętrznie skomunikowane między sobą otworami wejściowymi. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 7,5 tys. m kw. Budowa nieruchomości trwała w latach 1849-1851 i była inwestycją Skarbu Państwa Pruskiego (Muhlen Aktien Verein). W 1919 r. młyny przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. Skarb Państwa Polskiego. Po II wojnie światowej nieruchomość przejął ponownie Skarb państwa Polskiego, który w 1974 r. przekazał ją w dzierżawę Państwowym Zakładom Zbożowym. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu przetworów mączno-zbożowych i płatkarni. Następnie trafił w prywatne ręce. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY