REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Montujemy obrzegowania i palisady pod okiem eksperta

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 lip 2014 09:27
Montujemy obrzegowania i palisady pod okiem eksperta
Palisada Nostalit, fot. Bruk-Bet
Montujemy obrzegowania i palisady pod okiem eksperta
Montujemy obrzegowania i palisady pod okiem eksperta
Montujemy obrzegowania i palisady pod okiem eksperta
Montujemy obrzegowania i palisady pod okiem eksperta

Obrzegowania oraz palisady to istotny element nawierzchni i przestrzeni ogrodowej. Poza walorami estetycznymi spełniają funkcje praktyczne. Przyjrzyjmy się ich rodzajom i zastosowaniom. Na co zwrócić uwagę podczas montażu? Jakie elementy wybrać, by spełniły oczekiwania użytkowników?

REKLAMA

Palisady i obrzegowania to stały element wykorzystywany, najczęściej wraz z kostką lub płytami betonowymi, zarówno w przydomowych ogrodach, jak i przestrzeniach publicznych. Mogą oddzielać strefy przeznaczone dla pieszych, stabilizować krawędzie nawierzchni wykonanej z kostki brukowej lub stanowić wykończenie schodów. Często wykorzystywane są również do łączenia różnych poziomów w ogrodzie, tworzą rabaty, odgradzają drzewa i krzewy oraz zabezpieczają przed osypywaniem się ziemi lub kory na zboczach i skarpach. I choć funkcje praktyczne palisad i obrzegowań wysuwają się na plan pierwszy, nie możemy zapominać o ich estetyce. Producenci kostki brukowej oferują wiele wariantów wykończenia oraz kolorystyki, aby łatwo można je dopasować do pozostałych elementów małej architektury, podjazdów, tarasu czy elewacji.

Grunt to podstawa… dalszych prac

Układanie nawierzchni z betonowych elementów to wieloetapowa praca, która powinna rozpocząć się od odpowiedniego przygotowania podłoża. – Etap ten, warto jednak poprzedzić badaniem geologicznym gruntu, gdyż od tego, z jaką glebą mamy do czynienia, zależy proces przygotowań i zakres prowadzonych prac. Sprawdźmy zatem czy podłoże nie kryje jakichś tajemnic, które w późniejszym czasie mogą okazać się problemem trudnym do pokonania. I tak może się zdarzyć, że pod powierzchnią znajduje się gruba, nieprzepuszczająca wody warstwa gliny lub mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych – podpowiada Piotr Kułagowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet.

Proste zasady montażu

Obrzegowania wykorzystujemy przede wszystkim do oddzielenia od siebie stref o różnym charakterze i przeznaczeniu np. trawnika od rabaty lub ścieżki ogrodowej albo chodnika od ulicy.  Ich montaż jest stosunkowo prosty - odbywa się na warstwie półsuchego betonu, w którym na głębokość 5-10 cm zatapiane są elementy obrzegowania. Warto jednak pamiętać o ważnej zasadzie – zanim wytyczymy linie obrzegowań, ułóżmy najpierw jeden rząd kostki lub betonowych płyt. To pozwoli nam prawidłowo oszacować szerokość nawierzchni i, w efekcie, uchroni nas przed niepotrzebnym i żmudnym docinaniem elementów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY