REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Monumentalne murale powstaną w Gdańsku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lip 2015 12:29
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Rustam Qbic, fot. Łukasz Glowala
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku
Monumentalne murale powstaną w Gdańsku

Festiwal Monumental Art jest imprezą cykliczną organizowaną w Gdańsku. Już 29 czerwca artyści z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski rozpoczną malowanie murali na gdańskiej Zaspie w ramach siódmej edycji festiwalu. Jak odniosą się do hasła przewodniego - „Każdy dzień jest ważny”, jakie projekty zaproponowali, gdzie można będzie ich zobaczyć przy pracy i jak wysokie bloki pomalują?

REKLAMA

Na Zaspie powstanie w tym roku pięć nowych murali o łącznej wysokości ponad 140 metrów i powierzchni 1750 metrów kwadratowych. Trzy realizacje zostaną namalowane na ścianach najwyższych, 11. piętrowych bloków, dwie na mniejszych – 4. i 5. piętrowym. Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, z 54 realizacjami, jest tym samym największą, zintegrowaną galerią murali w Polsce. Artyści Festiwalu Monumental Art malować będą tradycyjnie – z rusztowań.

Hiszpanie, David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero, zrealizują swój projekt na 36. metrowej ścianie bloku przy ul. Pilotów 16a. Mural nazwali „Niewidzialny”.

- Nasza praca powstanie w miejscu niemal całkowicie zakrytym przez drzewo. Rozpoczynamy od nawiązania do idei tożsamości i energii, by finalnie pokazać, że to energia ludzi, ich życiodajne soki, sprawiają, że drzewa rosną. Chcemy poprzez nasz mural pokazać społeczność jako sieć, system, który jest podobny do porządku panującego w naturze. Nasz mural nazwaliśmy „Niewidzialny”, ponieważ tak, jak rośliny kiełkują pod ziemią, na początku niedostrzegalne, tak podstawowe więzi społeczne rozwijają się niepostrzeżenie. Każda minuta ma swoją przyczynę i konsekwencję, każdy rok, każda pora i każdy dzień jest ważny – mówią artyści z Hiszpanii.

Pochodzący Kazania w Rosji, Rustam Qbic, który rozpoczął swą przygodę z muralami w 2008 roku, namaluje swój wielkoformatowy, surrealistyczny obraz na ul. Nagórskiego 9a.

- Mój mural opowiada o relacji między rodzicem a dzieckiem. Myślę, że bardzo ważna jest edukacja dzieci przez rodziców, którzy muszą być jednak wcześniej do tego przygotowani. Rodzice, sprawiają, że każdy dzień w życiu dziecka jest ważny i na odwrót. Na obrazie widać, że ojciec zdołał już uporządkować swoją wiedzę, a teraz gotowy jest na to by przez naukę i zabawę przekazać ją swojemu dziecku – mówi Rustam.

Kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju pracować będą na ścianie przy ul. Pilotów 12f. Tytuł ich muralu tu: „Sięgając wyobraźni”

 - Trzy postacie przedstawione na muralu koegzystują razem pomiędzy światem realnym a fantastycznym i dzielą wspólny cel – sięgnięcie do zamka, który otwiera nowe drogi. Kogut, polska dziewczyna z warkoczami i dziecko reprezentujące Południową Amerykę – której z tych trzech postaci uda się dosięgnąć zamka i drzwi, za którymi każdego dnia czekają ich nowe doświadczenia? Pozostawiamy decyzję widzowi – mówią artyści z Urugwaju.

Kolektyw z Częstochowy – Monstfur – swoją pracę zrealizuje na bloku przy ul. Skarżyńskiego 4a. Motywem przewodnim ich realizacji jest inwazyjna flora.

- Łopian większy zwany potocznie „dziadem” należy do gatunku rośli ruderalnych, czyli tych, które pomimo zmian przeprowadzonych przez człowieka ciągle występują w zmienionym przez niego ekosystemie. Jest to również pewnego rodzaju hołd złożony wspomnieniom, których jest on integralną częścią, przede wszystkim dzięki swojemu powszechnemu występowaniu na obszarach wielkomiejskich osiedli mieszkaniowych. W pewien sposób może stać się nawet ich symbolem. Całość kompozycji muralu dopełniają rozwiązania typograficzne, gdzie przeskalowane litery naśladują lekkość gestu ich odpowiedników w mniejszej skali. Całość utrzymana jest w stonowanej skali barw, tak by obraz działał bardziej warstwą grafiki i koncepcji niż kolorem – opowiadają Monstfury.

SAME84 z Grecji malować będzie przy ul. Pilotów 13g.

Jego murale przedstawiają kolorowe, rysunkowe postacie, które mają urozmaicać i ożywiać szarą przestrzeń bloków. Oprócz murali tworzy też ilustracje i jest projektantem graficznym. Mieszka i pracuje w Atenach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY