REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Multimedialne muzeum obozu jenieckiego Hohenstein w Olsztynku

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2015 14:22
Multimedialne muzeum obozu jenieckiego Hohenstein w Olsztynku
fot. Fotolia

W Olsztynku powstało multimedialne muzeum upamiętniające ofiary niemieckiego Stalagu 1B Hohenstein, w którym w czasie II wojny św. zmarło 55 tys. żołnierzy.

REKLAMA

Muzeum urządzono na wyremontowanym poddaszu (blisko 400 m kw.) zabytkowego olsztyneckiego ratusza. Ekspozycja ma charakter multimedialny - większość pomieszczeń zajmują infokioski, stereoskopy, projektory i stoły interaktywne. Są jednak także gabloty z historycznymi eksponatami, głównie przedmiotami pozostałymi po jeńcach. Odtworzono również wnętrze baraku i makietę obozu.

Według Krzysztofa Sokala z Urzędu Miasta w Olsztynku, wystawa pokazuje ogrom tragedii, która spotkała jeńców niemieckiego obozu i została pomyślana jako nowoczesna lekcja żywej historii.

- Chcemy dotrzeć głównie do młodych ludzi, do których przemawiają multimedia. Klasycznych eksponatów mamy niewiele, ale ze względu na ich osobisty charakter powinny działać na wyobraźnię zwiedzających i dać im do myślenia - powiedział Sokal.

Do ciekawszych eksponatów należy krzyż, który stał kiedyś w obozowej kaplicy jeńców francuskich oraz pamiętnik spisany przez Polaka, który jako nastolatek był przetrzymywany z rodziną w obozie. Większość to żołnierskie nieśmiertelniki, guziki z mundurów, menażki, buty i inne przedmioty codziennego użytku. Ponad 6 tys. takich znalezisk wydobyto spod ziemi przed czterema laty podczas budowy drogi ekspresowej S-7 w Królikowie k. Olsztynka.

Niewielka część ekspozycji jest poświęcona historii Olsztynka. Prezentuje m.in. cztery pieczęcie miejskie wykopane przez archeologów podczas rewitalizacji rynku. Najstarszy z odkrytych tzw. tłoków pieczętnych pochodzi z okresu tuż po lokacji miasta w 1359 roku.

Na prace związane z utworzeniem lokalnego muzeum - adaptację poddasza, zagospodarowanie dziedzińca i ratuszowej wieży - gmina otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 3,5 mln zł. Oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na najbliższy piątek podczas uroczystej sesji rady miejskiej.

Stalag 1B Hohenstein należał do największych niemieckich obozów jenieckich w czasach II wojny w dawnych Prusach Wschodnich. Na powierzchni 40 ha znajdowało się 120 baraków. Szacuje się, że w latach 1939-45 przez obóz przeszło kilkaset tysięcy szeregowców i podoficerów. Ok. 55 tys. z nich zmarło na skutek epidemii tyfusu, zagłodzenia i wycieńczenia ciężką pracą. Jako pierwsi do obozu trafili polscy żołnierze z Armii Modlin, wzięci do niewoli w bitwie pod Mławą. Potem w obozie przebywali także Francuzi, Belgowie, Rosjanie, Serbowie i Włosi.

Obóz miał charakter przejściowy. Jeńcy wojenni byli formalnie zwalniani z niewoli, ale po bezprawnym pozbawieniu statusu jenieckiego stawali się oni robotnikami przymusowymi. Wykorzystywano ich jako niewolniczą siłę roboczą, głównie w gospodarstwach rolnych, przy wyrębie lasów i remontach dróg. Od lata 1944 r. tworzono z nich kampanie robocze, które zmuszano do kopania rowów przeciwczołgowych i budowy innych umocnień przed spodziewaną ofensywą Armii Czerwonej.

Po wojnie teren poobozowy rozparcelowano na pola uprawne. Do dzisiaj zachował się jedynie budynek dawnej wartowni oraz jeniecki cmentarz w pobliskiej wsi Sudwa. W miejscu dawnego obozu gmina Olsztynek zamierza w przyszłości wznieść kamienny monument z napisami w pięciu językach i posadzką z 55 tys. płytek z numerami obozowymi zmarłych jeńców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY