REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Historii Polski - posłowie apelują o zbudowanie siedziby

  • Autor: tvnwarszawa.tvn24.pl / Muzeum Historii Polski
  • 27 lis 2014 11:43
Muzeum Historii Polski - posłowie apelują o zbudowanie siedziby
Projekt siedziby Muzeum Historii Polski, fot. MHP
Muzeum Historii Polski - posłowie apelują o zbudowanie siedziby
Muzeum Historii Polski - posłowie apelują o zbudowanie siedziby
Muzeum Historii Polski - posłowie apelują o zbudowanie siedziby

Sejmowa komisja kultury przyjęła w środę dezyderat do Rady Ministrów ws. Muzeum Historii Polski. Posłowie komisji apelują do rządu o podjęcie "zdecydowanych kroków" ws. budowy siedziby MHP i jej otwarcia najpóźniej w 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami - poinformował portal tvnwarszawa.tvn24.pl

REKLAMA

Jak czytamy w informacji podanej przez portal tvnwarszawa.tvn24.pl, po ośmiu latach od utworzenia Muzeum Historii Polski nadal nie wiadomo, gdzie ma mieć ono swoją siedzibę oraz z jakich środków i kiedy miałaby zostać sfinansowana budowa. Komisja Kultury i Środków Przekazu uważa taki stan rzeczy za niedopuszczalny - głosi dezyderat, który powstał z inicjatywy posłów PiS i był opracowany w prezydium komisji.

Posłowie zaapelowali o budowę siedziby muzeum i taki harmonogram prac, aby możliwe było otwarcie placówki na 100-lecie odzyskania niepodległości lub najpóźniej na 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami.

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku. Jego misją jest atrakcyjne i nowoczesne przedstawianie polskiej historii.  

- Mimo braku stałej siedziby mamy już za sobą wiele sukcesów, w tym poświęconą II RP wystawę „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” w Zamku Królewskim, która w 2008 r. przyciągnęła przeszło 55-tysięczną publiczność, co plasuje ją pomiędzy największymi wystawami w historii polskich muzeów. Z kolei ubiegłoroczna wystawa „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur XVI–XVIII w.” została uhonorowana prestiżową nagrodą „Sybilla” za najlepszą wystawę historyczną roku - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

W 2009 roku został rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs ar­chitektoniczny na gmach Muzeum, który ma powstać w Warszawie, blisko Zamku Ujazdowskiego nad Trasą Łazienkowską, według kon­cepcji Bohdana Paczowskiego z luksemburskiej pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. Jest także gotowa koncepcja wystawy stałej dla muzeum, opracowana na zasadzie rozstrzygniętego już konkursu. Czuwali nad tą koncepcją historycy i muzealnicy.

Robert Kostro podkreśla, że dotychczas ministrowie kultury planowali sfinansowanie budowy ze środków europejskich. Jednak nowe zasady nie są tak korzystne w planowaniu środków na tworzenie no­wych placówek kultury. Dyrektor muzeum uważa, że muzeum powinno być sfinansowane z bu­dżetu państwa. Koszty potrzebne na zbudowanie MHP są porównywalne do kosztów jakie rząd zainwe­stował już w inne obiekty kultury. Robert Kostro podaje przykład Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum II Wojny Światowej. - Nie widzę powo­du, dlaczego Muzeum Historii Polski miałoby być w tej sprawie go­rzej potraktowane - powiedział Kostro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY