REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł

  • Autor: Propertynews.pl, muzeum1939.pl
  • 16 kwi 2014 09:32
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej za 250 mln zł

W Gdańsku powstanie nowa siedziba Muzeum II Wojny Światowej. Projekt architektoniczny muzeum wykonało Studio Architektoniczne Kwadrat. Nowoczesne muzeum ma przedstawiać historię wojny jako największego kataklizmu XX wieku. Autorzy projektu nazwali ten budynek projektem milczącym, który ma wywoływać wśród zwiedzających silne emocje i głębokie refleksje.

REKLAMA

Budynek Muzeum ma zajmować powierzchnię około 23 000 mkw. Na wystawę główną przeznaczono obszar niemal 7 000 mkw. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Poza wystawą stałą w Muzeum znajdzie się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki - czytamy na stronie internetowej muzeum.

Kontrakt  na wybudowanie Muzeum II Wojny Światowej podpisało konsorcjum Warbudu i spółek z grupy Hochtief. Jego wartość to prawie 250 mln zł brutto. Kontrakt konsorcjum Warbud, Hochtief Polska oraz Hochtief Solutions opiewa dokładnie na 249,92 mln zł brutto. Budżet inwestora wynosił 223,31 mln zł brutto. Oferty w przetargu złożyły jeszcze konsorcjum Porr Polska, Porr Bau (Austria), które wyceniło swoje usługi na 301,77 mln zł brutto, a także hiszpańskie OHL, które zaoferowało 405,18 mln brutto zł. Oferta tego ostatniego została przez zamawiającego wykluczona, ponieważ spółka nie przedłużyła wadium. 

Projekt architektoniczny Muzeum powstał w gdyńskiej pracowni Studio Architektoniczne Kwadrat. Projekt został wybrany w drodze konkursu. 

Jury konkursu uznało, że projekt jest „nowym symbolem Gdańska”, „nową ikoną”, „projektem rzeźbiarskim”.

- Posługując się językiem architektury, wybrany projekt opowiada o tragedii przeszłości, żywotności teraźniejszości, ukazując jednocześnie horyzont przyszłości. Dynamicznie wznosząca się ku górze forma jest symbolem mieszczącego się pod nią muzeum. Tworzy szerokie, spektakularne otwarcie przeszłości miasta ku jego przyszłości. Nawiązując do ikonicznej panoramy Gdańska z dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów, budynek łączy tradycyjne przestrzenie miasta, ich skale, materiały i kolory z muzeum na miarę XXI wieku - tak wybór projektu uzasadnił Daniel Libeskind, jeden z najsłynniejszych architektów, autor m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie. 

Główny zakres robót obejmuje budowę sześciu kondygnacji podziemnych oraz siedmiu kondygnacji nadziemnych o powierzchni całkowitej ok. 58 tys. m kw. Na najwyższym poziomie znajdzie się kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska. 

Nowoczesne muzeum ma przedstawiać historię wojny jako największego kataklizmu XX wieku.

- Jest to zadanie ciągle aktualne, ponieważ pomimo upływu ponad 70 lat od wybuchu II wojny światowej, nie ma w Europie muzeum, które w sposób całościowy ukazywałoby przebieg i charakter tego konfliktu - podkreśla dyrekcja muzeum.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY