REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Rogala wizytówką staromiejskiej architektury Poznania

  • Autor: UM Poznań
  • 30 mar 2015 13:54
Muzeum Rogala wizytówką staromiejskiej architektury Poznania
fot. UM Poznań

Odrestaurowana kamienica na Starym Rynku 41 w Poznaniu była głównym punktem piątkowej konferencji poświęconej miejskiemu budżetowi konserwatorskiemu. To właśnie ten budynek, dzięki zaangażowaniu jego właścicieli oraz dotacji Miasta, stał się wizytówką staromiejskiej architektury.

REKLAMA

Plany wsparcia kolejnych zabytków zaprezentowali na spotkaniu z dziennikarzami zastępca prezydenta Poznania - Mariusz Wiśniewski oraz Miejski Konserwator Zabytków - Joanna Bielawska-Pałczyńska.

Jak informuje oficjalny portal miejski poznan.pl, nieprzypadkowo siedziba jedynego w swoim rodzaju Muzeum Rogala mieści się właśnie pod tym adresem. Jej wnętrze stanowi połączenie drewnianego, renesansowego stylu i gotyckich, starannie odrestaurowanych wnętrz. Dzięki pasji i determinacji właścicieli, w ciągu ostatnich lat udało się zabytkowej kamienicy przywrócić należyty blask. Ostatnim efektywnym, odrestaurowanym elementem są zewnętrzne malowidła na fasadzie budynku. Na ten cel Miasto dołożyło 41 tys. zł. Jak podkreślają właściciele - Znaleźliśmy świetnych ludzi w urzędzie, którzy podchodzą do tych spraw również z pasją. 

System wsparcia miejskimi środkami zabytków znajdujących się na terenie Poznania, ale niebędących własnością gminy, został zapoczątkowany w 2005 roku. Wtedy to Rada Miasta Poznania odpowiednią uchwałą przyjęła zasady i tryb udzielania takich dotacji. Poprzez wkład w remonty konserwatorskie, mają one ułatwiać właścicielom nieruchomości sprawowanie właściwej opieki nad obiektami zabytkowymi, dzięki czemu przyczyniają się do ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego Poznania. Jak podkreśliła Joanna Bielawska-Pałczyńska - Każda przyznana forma dofinansowania stanowi dla właścicieli silny bodziec lub motywację. Z kolei jak zaznaczył prezydent Wiśniewski - naszymi działaniami chcemy zdynamizować proces restaurowania zabytkowych obiektów. Między innymi po to wyodrębniliśmy ponownie w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Biuro Konserwatora Zabytków. Planujemy jeszcze mocniej wspierać podmioty zainteresowane rewitalizacją tego typu miejsc.

W tym roku na wsparcie prywatnych właścicieli zabytków z budżetu Miasta zostanie przeznaczone 1 milion złotych. To o 300 tysięcy więcej niż planowano.

Miejski Konserwator Zabytków wspiera też plany dotyczące renowacji i modernizacji Starego ZOO. W tym roku przewidziany jest remont i modernizacja ptaszarni. Dodatkowo prowadzone są także rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Jeżyce przy równoczesnym analizowaniu możliwości dofinansowania remontu secesyjnych kamienic przy ulicy Roosevelta.

Więcej informacji na poznan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY