REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Śląskie w Katowicach już otwarte

  • Autor: PAP
  • 26 cze 2015 13:21
Muzeum Śląskie w Katowicach już otwarte
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie w Katowicach już otwarte
Muzeum Śląskie w Katowicach już otwarte

Nową siedzibę Muzeum Śląskiego, jedno z największych przedsięwzięć muzealnych w kraju, otwarto w piątek w Katowicach. Podczas trzydniowego tzw. Festiwalu Otwarcia umieszczone w podziemiach kolekcje zwiedzi ok. 12 tys. osób, które zdobyły bezpłatne wejściówki.

REKLAMA

Muzeum powstało na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym.

Wystawy stałe zajmują ok. 6 tys. z 25 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W piątek muzeum zaprezentowało pięć z sześciu zapowiadanych: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej, "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - wystawa ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej. Szósta wystawa stała - Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej - otwarta zostanie jesienią.

Do nowej siedziby muzealnicy wybrali 1400 eksponatów spośród ponad 118 tys. znajdujących się w posiadaniu Muzeum Śląskiego.

Najbardziej wyczekiwana ekspozycja to "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. To 400 eksponatów, w tym m.in. pamiątek zebranych w latach 2012-13 podczas akcji "Dopiszmy się do historii". Wśród nich są: oprawiona za szkłem - pochodząca z 1919 roku - pamiątka ślubna składająca się z zasuszonego wianka panny młodej i bukiecika, porcelanowa patera - prezent zaręczynowy od Franciszka Strzelczyka dla narzeczonej Elżbiety z 1908 roku, fajansowy kufel do piwa z początku XX wieku oraz różaniec żołnierza z I wojny światowej.

Ekspozycja zaprasza widza w podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia związane z historią Górnego Śląska. Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia do markowni kopalni Katowice (budynek, gdzie dawniej przechowywano tzw. marki np. z informacją o zmianie, na której pracowali górnicy) - jako symbolu miejsca, w którym znajduje się Muzeum Śląskie. Z markowni widz przejdzie do sali poświęconej dziejom najdawniejszym. Zwiedzający będzie miał okazję również podpatrzeć ulicę z okresu międzywojennego (rekonstrukcja), zobaczyć jak wyglądał pałac arystokraty.

Tam zwiedzający może stać się uczestnikiem tych wydarzeń: usiąść przy stoliku z czasów PRL-u, wziąć do ręki gazetę z tamtego okresu i poczytać. Nie brakuje też odniesień do industrialnej przeszłości regionu. Jednym z jej elementów jest artystyczna interpretacja maszyny parowej jako symbolu rewolucji przemysłowej, która dotarła na Górny Śląsk. Artystyczny model maszyny parowej powstał ze specjalnie grawerowanych plastrów szkła, w których środek wtopiono elementy metalowe.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY