REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najnowsze wieści z budowy CKK Jordanki

  • Autor: UM Toruń
  • 19 lut 2015 15:15
Najnowsze wieści z budowy CKK Jordanki
CKK Jordanki w Toruniu, fot. Mostostal Warszawa
Najnowsze wieści z budowy CKK Jordanki
Najnowsze wieści z budowy CKK Jordanki
Najnowsze wieści z budowy CKK Jordanki

Centrum kulturalno - kongresowe na Jordankach w Toruniu zaprojektowało hiszpańskie biuro architektoniczne Menis Arquitectos. Co słychać na budowie?

REKLAMA

Na budowie sali koncertowej na toruńskich Jordankach kolejny etap prac. Od frontu pracownicy skuwają pikado, a wewnątrz kończą roboty związane z przygotowaniem trybun widowni.-  Obecnie roboty budowlane polegają na wykonywaniu żelbetowego płaszcza elewacji na budynkach M1, M2, M3. Ponadto trwają prace przy ścianie oporowej i schodach terenowych od strony al. Solidarności. Rozpoczął się też montaż pikado wraz z jego stalową podkonstrukcją – mówi Grzegorz Grabowski, prezes Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Pikado to konglomerat betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Powstaje w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Architekt chciał tym zabiegiem nawiązać do gotyckiej starówki. Ponadto - oprócz funkcji estetycznej – pikado stanowi istotny element akustyki budynku. Obecnie trwa proces skuwania betonu - informuje toruński magistrat.

W trakcie montażu jest konstrukcja stalowa, toczą się prace murarskie i posadzkowe oraz montaż zewnętrznych fasad aluminiowych i wewnętrznych bram przesuwnych. natomiast na ukończeniu są roboty związane z przygotowaniem trybun widowni. Niedługo rozpocznie się układanie glazury i terakoty na poziomie „-1”. 

Prace budowlane na Jordankach trwają od kwietnia 2013 r. Docelowo powstanie tu przepiękny obiekt o niespotykanej architekturze, zaprojektowany przez światowej sławy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia. Generalnym wykonawca wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (Lider) – Acciona Infrastruktura (Partner).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY