REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najstarsza piętrowa kamienica w Łodzi wyremontowana

  • Autor: uml.lodz.pl
  • 05 wrz 2014 10:37
Najstarsza piętrowa kamienica w Łodzi wyremontowana
fot. uml.lodz.pl

Najstarszy piętrowy, murowany budynek przy ul. Piotrkowskiej pod nr 243 odzyskuje blask w ramach Programu „Mia100 Kamienic”. To dom Gotlieba Beera z 1835 r. Niebawem rozpocznie się również remont symbolicznego setnego budynku projektu.

REKLAMA

Na początku 2015 roku planowane są pierwsze przetargi w ramach rewitalizacji kwartałowej Łodzi, która ma zmienić wizualnie, funkcjonalnie i społecznie oblicze centrum miasta.

- Piotrkowska 243 to jeden z najcenniejszych budynków, które remontujemy w ramach „Miasta Kamienic”. Dobiega końca pierwszy etap. Odnowiono elewację, wykonano stropy, przebudowano środek. Prace pochłonęły 3,6 mln zł – tłumaczy Tomasz Piotrowski, koordynator projektu i dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta. – Udało się nam również odtworzyć dwa balkony, które już w trakcie remontu „odkryliśmy” na starym zdjęciu przedstawiającym kamienicę. Po wszystkich remontach w kamienicy ma być 21 mieszkań i 4 lokale użytkowe. Chcemy przywrócić prestiż temu adresowi, zależy nam zatem na tym, by najemcami zostały kancelarie prawne i adwokackie – dodał dyrektor Tomasz Piotrowski.

Kamienica przy Piotrkowskiej 243 od początku powstania nie miała szczęścia. Nie dość, że pierwotnie była samowolą budowlaną, to wciąż zmieniający się najemcy i pożar w 2007 roku, doprowadziły zabytek do katastrofalnego stanu. W 2009 roku po raz pierwszy pomyślano o rewitalizacji tego wyjątkowego dla historii Łodzi miejsca. Pierwotnie zakładano jednak  pozostawienie jedynie budynku frontowego. Próba ta – na szczęście dla całej posesji – się nie powiodła. Lada dzień ma rozpocząć się II etap remontu – tym razem oficyn. Magistrat szacuje, że pochłonie on ok. 4 mln zł.

- Niebawem startujemy też z symbolicznym, setnym budynkiem. To będzie kamienica przy ul. Piotrkowskiej 118. Pierwszy etap rozpoczniemy w ramach programu „Miasto Kamienic”, kontynuować będziemy już ze środków unijnych w ramach remontu kwartałów – tłumaczy dyrektor Tomasz Piotrowski.

Piotrkowska 118 to ważny adres przy głównej ulicy miasta. Już teraz wiele lokali użytkowych zajęli młodzi twórcy w ramach projektu „Lokale dla Kreatywnych” tworząc ciekawy zakątek na mapie miasta.

- Niebawem magistrat zacznie rewitalizować, a nie tylko remontować. 8 pierwszych projektów dotyczących rewitalizacji obszarowej ma zagwarantowane finansowanie. Zaczynamy pracę nad rozpisaniem przetargów, by wystartować z nimi na początku 2015 r., tuż po uchwaleniu budżetu – tłumaczy Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.

– Program rewitalizacji kwartałów zawiera również czynnik społeczny i edukację. Chcemy, by ten obszar zmienił się nie tylko pod względem wizualnym, ale też funkcjonalnie i pod względem poprawy jakości życia. To będzie miejsce, gdzie będziemy zapraszać gości z zagranicy i chwalić się nim. Wierzę, że Łodzianie będą mogli czuć się dumnie z centrum Łodzi - dodaje Obijalski.

Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 243 to dom Gotlieba Beera. Pochodzi z 1835 roku i jest jednym z najstarszych piętrowych domów w Łodzi. W latach 1850-1860 znajdowała się tu ewangelicko-katolicka szkoła elementarna. Od 1910 r. niemieckie towarzystwo śpiewacze, dla którego w głębi posesji wybudowano okazałą salę koncertową. Tradycje śpiewacze podtrzymywał wileński teatr Lutnia, czyli późniejszy zespół łódzkiej operetki. Pierwsza premiera "Lutni" przy ul. Piotrkowskiej odbyła się 23 marca 1946 roku. Do budynku przeniesiono także koncerty łódzkiej Filharmonii po zamknięciu jej siedziby na ul. Narutowicza 20. Na piętrze budynku przed remontem znajdowała się znana pracownia witraży Andrzeja Hibnera.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY