REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najstarsza szkoła w Polsce już po remoncie - to Płocka Małachowianka

  • Autor: mazovia.pl
  • 12 lis 2014 09:58
Najstarsza szkoła w Polsce już po remoncie - to Płocka Małachowianka
Szkoła Płocka Małachowianka, fot. Sebastian Ostrowski, mazovia.pl

Zabytkowe budynki najstarszej szkoły w Polsce – płockiej „Małachowianki”, czyli dawne Kolegium i Kolegiata św. Michała w Płocku, są znów dostępne po kompleksowym remoncie i konserwacji. W oficjalnym zakończeniu inwestycji uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik.

REKLAMA

Na poddaszu Kolegiaty, w pomieszczeniach biblioteki zaaranżowano nowe sale dydaktyczne. Przebudowana została także aula oraz sala muzeum znajdująca się w historycznych podziemiach Kolegiaty. Do sali muzealnej od strony północnej budynku dobudowano podziemne pomieszczenie, w którym będzie można zobaczyć niepokazywane dotąd eksponaty - informuje portal mazovia.pl.

W Kolegium istniejące pomieszczenia w piwnicy i na poddaszu zaadaptowano na sale dydaktyczne i rekreacyjne. Ostatnia kondygnacja została połączona z budynkiem Kolegiaty. W obu obiektach powstały nowe klatki schodowe oraz specjalne windy i platformy umożliwiające swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Wymienione zostały drzwi i okna, a elewacje zewnętrzne – odnowione, z zachowaniem ich historycznego wyglądu.

Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego Kolegium i Kolegiaty św. Michała w Płocku była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 Priorytet V Wzmocnienie roli miast w rozwoju regionu Działanie 5.2 Rewitalizacja miast. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 30 mln zł,  z czego ponad 25 mln zł sfinansowała Unia Europejska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY