REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najstarszy i najpiękniejszy łódzki park do rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 23 kwi 2015 09:14
fot. Fotolia

Niemal 2 mln zł kosztować ma rewaloryzacja zabytkowego parku im. Władysława Reymonta. Na jego obrzeżach położona jest XIX-wieczna "Biała Fabryka" Ludwika Geyera. Obiekty wpisane są na listę Pomników Historii.

REKLAMA

Prace renowacyjne już się rozpoczęły. W ramach inwestycji zaplanowano zabiegi pielęgnacyjne: usuwanie martwych i połamanych gałęzi, wycinkę 32 uschniętych drzew, posadzenie niemal 900 krzewów m.in. wzdłuż alei spacerowej nad stawem.

Rewitalizacja przewiduje przebudowę układu oraz zmianę nawierzchni alei parkowych, instalację nowych elementów małej architektury - ławek parkowych, koszy na śmieci oraz renowację bariery od strony ul. Piotrkowskiej. Zaplanowano też remont rzeźby parkowej "Dwa ślimaki".

Na terenie parku zostaną utwardzone ścieżki, które mają służyć spacerowiczom, biegaczom, rowrzystom.

Oczyszczony zostanie też staw przy "Białej Fabryce". "Staw parkowy będzie objęty robotami polegającymi na jego odmuleniu, konserwacji istniejących urządzeń wodnych, zostanie również przeprowadzony remont uszkodzonych nabrzeży" - poinformowała w środę rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej Maria Kaczmarska.

Nad stawem przewidziano możliwość wykorzystania trawnika jako miejsca piknikowego. Stoliki do gry w szachy zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi.

Prace mają się zakończyć do listopada. Ze względu na okres rozrodczy ryb oraz wylęgu kaczek, prace związane z renowacją stawu parkowego będą mogły się rozpocząć pod koniec sierpnia.

Renowacja parku im. Reymonta kosztować będzie ponad 1,8 mln zł, z czego ponad 1 mln zł pochodzić będzie z bezzwrotnej dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu "Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków".

To już drugi - po parku Źródliska - zabytkowy park rewitalizowany w Łodzi dzięki dotacji z tego programu. Na wsparcie z WFOŚiGW mogą liczyć inwestycje przywracające świetność parkom, które towarzyszą pałacom, zamkom i dworom lub parkom miejskim w regionie łódzkim.

"Biała Fabryka" przy ul. Piotrkowskiej zbudowana została w latach 1835-39 przez fabrykanta Ludwika Geyera. Obecnie znajduje się w niej Centralne Muzeum Włókiennictwa. Ten okazały kompleks klasycystycznych budynków uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Na jego terenie znajduje się także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Wraz z zabudową rezydencjonalną oraz parkiem i skansenem miejskiej architektury drewnianej "Biała Fabryka" jest wśród łódzkich obiektów objętych tytułem Pomnika Historii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY