REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najważniejsze inwestycje dla Warszawy w 2014 roku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 kwi 2014 11:08
Najważniejsze inwestycje dla Warszawy w 2014 roku
dr Michał Czaykowski, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy

- Najważniejszą inwestycją dla Warszawy w 2014 r. jest bez wątpienia Metro. Powstawanie II linii metra to poziom europejski, a nawet światowy, jeśli chodzi o szybkość budowy - uważa dr Michał Czaykowski, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy.

REKLAMA

Dr Michał Czaykowski, w rozmowie z Propertydesign.pl omawia najważniejsze dla Warszwy inwestycje i plany, jakie aktualnie uchwalają władze miasta.

- Najciekawsze projektowane obszary to m.in.: rejon ulicy Foksal, rejon Powiśla Południowego, Powiśla Północnego, Oś Saska, dwie części rejonu Jazdowa, dwie części terenów poprzemysłowch w rejonie ulicy Orłów Piastowskich, dwie części rejonu ulicy Żelaznej, rejon Szmulowizny – Michałowa, rejon Dworca Wschodniego, rejon Portu Praskiego - wymienia dr Michał Czaykowski. - W ostatnim czasie wiele ważnych projektów planów zostało wyłożonych do publicznego wglądu, np. rejon Powiśla Południowego, który budzi duże emocje, ponieważ dotyczy terenów zieleni, którymi są zainteresowani inwestorzy, a które należy chronić. Mieliśmy w tej sprawie burzliwą dyskusję z mieszkańcami, a teraz czekamy na ich uwagi. Na dalszym etapie projekt planu będzie opiniować Komisja.

Jak dodaje, również projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Foksal, który został wyłożony w lutym br., to teren obejmujący bardzo reprezentacyjną część miasta, m.in. ulicę Foksla, Ordynacka, Kopernika, znaczny fragment ulicy Nowy Świat, odcinek Al. Jerozolimskich oraz palmę na rondzie De’Gaulla.

Jak mówi przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy, uchwalanie planów przestrzennych to długi i skomplikowany proces, obligowany ustawą i dający możliwość uczestnictwa w nim mieszkańcom Warszawy i właścicielom gruntów. Michał Czaykowski zaznacza jednak, że stolica na tle innych polskich miast wypada dobrze. Od 2005 r. uchwalono tu ponad 180 planów miejscowych, co daje ok. 32 proc. powierzchni miasta.

Pytany o najważniejsze inwestycje Warszawy w 2014 r., wymienia Metro. - Jest realizowane bardzo szybko. Powstawanie II linii metra to poziom europejski, a nawet światowy, jeśli chodzi o szybkość budowy - podkreśla. - 7 stacji, ale w jakim miejscu! W centrum miasta. Mając na uwadze specyfikę Warszawy, szczególnie tego rejonu, nigdy nie wiadomo, na co można się natknąć. Nie jestem geologiem, ale każdy wie, jakie mamy grunty w Warszawie - mówi dr Michał Czaykowski.

Kontynuuje, że ważną inwestycją dla Warszawy jest też planowana linia tramwajowa na Tarchomin. Także inne komunikacyjne inwestycje – remonty linii tramwajowych na ul. Jagiellońskiej, Górczewskiej, Powstańców Śląskich, Dywizjonu 303, Połczyńskiej. 

Jak mówi, warto też wspomnieć o budowie łącznic Trasy Łazienkowskiej - w połowie czerwca mają powstać pierwsze z nich. Do tego dochodzą prace związane z budową metra – przebudowa ul. Prostej, Świętokrzyskiej, która w ogóle zmieni swój wygląd, oddając więcej przestrzeni dla pieszych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY