Największa od wielu lat przebudowa molaPropertynews.pl, UM Kołobrzeg - 05-05-2014 12:27


Molo w Kołobrzegu ma 204,2 m długości i 9 m szerokości. Obiekt składa się z 13 powtarzalnych segmentów o rozpiętości 15,5 m wspartych na 13 żelbetowych filarach. Kapitalny remont mola rozpocznie się 15 maja i potrwa do końca listopada 2014 r.

Będzie to największy remont molo w Kołobrzegu od czasu oddania mola do użytku w 1971 r. Ze starej konstrukcji zostaną właściwie tylko filary i przęsła, reszta elementów będzie wymieniona - czytamy w portalu Propertynews.pl.

W zrobionej z żelbetu podstawie obiektu uzupełnione zostaną wszystkie ubytki. Pręty zbrojeniowe będą oczyszczone i zabezpieczone przed korozją. Na części spacerowej molo staną nowe barierki, kosze i oświetlenie. Deski spacerowego pokładu zostaną zastąpione kompozytami odpornymi na wilgoć i działanie soli morskiej.

Odnowione będą też pomieszczenia znajdujące się w tzw. główce, czyli stojącej w morzu betonowej części obiektu w kształcie koła. Ten element prac ma umożliwić ulokowanie tam w przyszłości kawiarni.

Wszystkie prace mają kosztować 2,9 mln zł. Wykona je wyłoniona w przetargu firma Hydrobud z Ustronia Morskiego. Prace remontowe rozpoczną się 15 maja i muszą zakończyć się do 30 listopada br. Firma Compono Sp. z o.o. ze Szczecina wykonała kompletną dokumentację budowlaną oraz wizualizacje nowego mola.

Remont obiektu w 75 proc. będzie sfinansowany z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Molo w Kołobrzegu ma 204,2 m długości i 9 m szerokości. Obiekt składa się z 13 powtarzalnych segmentów o rozpiętości 15,5 m wspartych na 13 żelbetowych filarach. Zbudowano je na początku lat 70. i otwarto 19 czerwca 1971 r. Od tego czasu obiekt przechodził tylko cząstkowe remonty, ograniczające się do naprawy zniszczeń spowodowanych przez sztormy.

Choć molo jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Kołobrzegu, przez wiele lat nie było własnością miasta, tylko Skarbu Państwa. Dopiero w zeszłym roku kołobrzeski ratusz podpisał stosowne umowy z Urzędem Morskim w Słupsku i Starostem Powiatowym w Kołobrzegu o przekazaniu obiektu miastu w wieczyste użytkowanie.

Roboty na molo mogą utrudnić spacery turystom, więc władze miasta zdecydowały, że w sezonie letnim wstęp na obiekt będzie bezpłatny.