REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Największe w Europie muzeum magicznego realizmu powstaje w Polsce

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2015 19:46

Największe w Europie muzeum magicznego realizmu zostanie otwarte na początku przyszłego roku w Wiśle - powiedział we wtorek inicjator przedsięwzięcia Sebastian Chachołek z Fundacji Polski Konwój Kultury. Wśród eksponatów będą m.in. prace Zdzisława Beksińskiego.

REKLAMA

"To będzie pierwsza tego typu placówka w Polsce i największa w Europie. Wystawionych zostanie w niej ponad 300 prac ze zbiorów prywatnych: oprócz Beksińskiego, także Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego i Jarosława Jaśnikowskiego. Wartość rynkowa dzieł jest szacowana na ok. 10 mln zł" - dodał Chachołek. Jego zdaniem największe obecnie takie muzeum znajduje się w Holandii. Prezentuje ok. 200 dzieł.

Muzeum powstaje w willi "Ochorowiczówka", którą wzniósł na początku XX-w. psycholog, filozof, wynalazca, spirytysta i popularyzator Wisły Julian Ochorowicz. Bywali w niej m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Reymont, który pracował w niej nad ostatecznym kształtem powieści "Chłopi".

"Szukaliśmy takiego miejsca od kilku lat. Magiczny realizm idealnie wpisuje się w klimat +Ochorowiczówki+, która została wzniesiona na czakramie mocy. Wokół niej kumuluje się wiele opowieści" - podkreśla Chachołek.

Była szefowa Towarzystwa Miłośników Wisły Teresa Łączyńska dodała, że Ochorowicz pozostał w pamięci mieszkańców jako ten, który wywoływał duchy. "Do dziś są tacy, którzy boją się chodzić koło willi. My chcemy jednak przywrócić jego sławę jako naukowca światowej miary" - dodała.

Jak zapewnił prezes Fundacji Marek Szeles muzeum zajmie całą przestrzeń willi oraz dobudowany pawilon. Całość ma powierzchnię ok. 600-700 m kw. Znajdzie się tam miejsce na stałą ekspozycję, przygotowaną wspólnie z Towarzystwem Miłośników Wisły, która będzie przybliżała postacie popularyzatorów beskidzkiego kurortu, m.in. Bogumiła Hoffa, Władysława Reymonta i Bolesława Prusa. Co dwa miesiące odbywał się będzie wernisaż prac polskich artystów. Już planowana jest ekspozycja m.in. Jerzego Dudy-Gracza.

Zdaniem Chachołka koszt gruntownej modernizacji willi, którą w 2014 r. strawił ogień, sięgnie 3 mln zł. Prowadzony jest z funduszy prywatnych, głównie Grupy PRC, której Chachołek jest prezesem. "Obiekt wymagał gruntownej modernizacji. Ostatnio znajdowały się w nim mieszkania komunalne. Teraz otrzymał szansę na drugie życie. To jest też szansa dla Wisły, by zapisała się na mapie kulturalnej Polski. Miasto potrzebuje takich miejsc" - podkreślił burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.

Julian Ochorowicz urodził się w 1850 r. Był m.in. filozofem i psychologiem. Wykładał na uniwersytecie w Lwowie. W Paryżu prowadził badania nad hipnotyzmem. Uważany jest za jednego z głównych teoretyków polskiego pozytywizmu. Był także pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Podkreślał znaczenie psychologii dla medycyny. Badał zjawiska hipnotyczne i parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Konstruował m.in. aparaty telefoniczne. Był jednym z prekursorów badań w dziedzinie telewizji, fototechniki i chemii fotograficznej. W Wiśle spędził 11 lat od 1901 r. Zmarł w 1917 r. w Warszawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY