REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nathalie de Vries: W projektowaniu najważniejszy jest kontekst

  • Autor: Emilia Wiśniewska, Propertydesign.pl
  • 28 kwi 2015 09:55
Nathalie de Vries: W projektowaniu najważniejszy jest kontekst
Nathalie de Vries, architekt, współzałożycielka pracowni MVRDV

Architekt Nathalie de Vries, współzałożycielka pracowni MVRDV, w wywiadzie dla Propertydesign.pl opowiedziała dlaczego Holendrzy są tak dobrymi architektami i co robić, aby projektować lepiej. W rozmowie zdradziła także które kraje ją inspirują i jaki projekt w Polsce ocenia najlepiej.

REKLAMA

Holandia jest znana z dobrej architektury. Nathalie de Vries zdradziła nam jak wygląda proces edukacji w Holandii i dlaczego architektura jest tak ważna. Co robić, aby być tak dobrymi architektami jak Holendrzy?

- To wynika z edukacji jaką mamy w Holandii, z tradycji, z zupełnie innego podejścia do architektury, o której uczymy się od najmłodszych lat - mówi Nathalie de Vries. - Ten inny punkt widzenia to właśnie patrzenie na architekturę nie poprzez pojedynczy budynek, projekt, ale poprzez tkankę miasta, otoczenie danego budynku.

Nathalie zdradza, że już podczas studiów architektonicznych, Holendrzy nie stawiają tylko i wyłącznie na umiejętności projektowe. Ważne jest także nauczenie się kompozycji, łączenia elementów w przestrzeni, jaką będą w przyszłości tworzyć ich projekty.

Architektka wskazała dobry przykład projektowania w Polsce - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. - Nie tylko architektura samego budynku jest ważna, ale tego co jest wokół. W tym projekcie widać, że architekt przemyślał zarówno usytuowanie budynku, uporządkowanie jego otoczenia, jak i kontekst pomiędzy architekturą zewnętrzną i wewnętrzną - ocenia de Vries. - Mimo, że to tylko jeden budynek, to zawsze trzeba wpisać go w jakiś kontekst. I jeśli architekci będą o tym pamiętać, to będą powstawać coraz lepsze budynki. Ten kontekst można wyczuć, ale tego wyczucia trzeba się również nauczyć. Jeśli tak architekci będą podchodzić do projektowania to będzie skończona architektura - tłumaczy.

Współzałożycielka pracowni MVRDV przypomina, że trzeba pamiętać też, że architektura w każdym kraju to nie tylko technika wykonywania pracy, nie tylko umiejętności projektowe. Projektując trzeba wziąć pod uwagę kulturę, tradycję, sztukę – cały ten kontekst, w którym znajduje się miejsce przyszłego projektu.

Architekci z MVRDV zaczynali swoje kariery architektoniczne w Holandii. Nathalie de Vries uważa, że ludzie tam są bardzo otwarci na nowości, nowe doświadczenia, nie boją się eksperymentować –  dopóty, dopóki starcza budżetu - dodaje ze śmiechem.

- Ludzie w Holandii nie boją się nowych budynków, być może to przez doświadczenia historyczne. Nie mamy takich wielkich naturalnych skarbów natury, jak piękne góry, lasy… oczywiście mamy morze. Ale w umysłach ludzi zamieszkujących Holandię wszystko musi zostać wyprodukowane, wykonane od początku, własnymi rękami - opowiada Nathalie. - Więc przez doświadczenia – jeśli musisz zbudować swoje miasto, swoją ojczyznę, to nie boisz się zbudować czegoś nowego i odważnego w innym kraju. Myślę, że mamy poczucie, że los leży w naszych rękach, jesteśmy też dość ekonomiczni, ale i odważni. To dość restrykcyjne warunki, ale wpływają one właśnie na efekty naszej pracy - mówi.

Nathalie de Vries wskazała kraje, w których architektura mogłaby zostać uznana za wzorcową. Są to Dania, niektóre części Hiszpanii, Szwajcaria. Również te kraje, które mają zakorzenione tradycje architektoniczne. A jak ocenia Polskę?

- W Polsce macie duży wpływ historii, czasów komunizmu. To zupełnie inne warunki niż w krajach zachodnich. Ale powoli architektura w Polsce wchodzi na podobny poziom, co w pozostałych krajach Europy. Powinno się czerpać korzyści z obserwowania się nawzajem – jak się buduje w innych częściach Europy. Przecież mamy ze sobą o wiele więcej wspólnego niż Europa z Ameryką czy Azją. - mówi de Vries. - Europejskie kraje powinny się wzajemnie uczyć jak budować, jak projektować. W pracowni MVRDV ponad połowa osób pochodzi z innych krajów niż Holandia. Także doświadczenia w projektowaniu czerpiemy z wielu różnych krajów. Teraz pracuje u nas ok. 90 osób, kilkoro również z Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY