REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Neorenesansowy pałac w Klewkach pod Olsztynem na sprzedaż

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2015 14:42
Neorenesansowy pałac w Klewkach pod Olsztynem na sprzedaż
fot. Fotolia

XIX-wieczny neorenesansowy pałac w Klewkach pod Olsztynem od 11 lat stoi pusty i niszczeje, bo rolniczego samorządu nie stać na remont. W związku z tym zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystawił budynek wraz z działką na sprzedaż.

REKLAMA

Jak poinformował w środę PAP dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jacek Kuczajowski, cena minimalna za pałac o powierzchni ponad 1 tys. m kw. i park zajmujący ponad 4 ha została ustalona na 1 mln zł. Rolniczy samorząd czeka na oferty do połowy maja.

To kolejna próba sprzedaży tego obiektu. Przed rokiem Izba wybrała już oferenta, który zadeklarował, że kupi nieruchomość za ponad 1 mln zł. Jednak ostatecznie - jak wyjaśnił Kuczajowski - zwycięzca przetargu zrezygnował. Dlatego tym razem zainteresowani muszą wpłacić 50 tys. zł jako zabezpieczenie w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy.

Rolniczy samorząd liczył, że nieruchomość ze względu na atrakcyjne położenie szybko znajdzie nabywców. Pałac stoi nad kanałem łączącym jeziora Klebarskie i Linowskie przy drodze krajowej z Olsztyna do Szczytna.

Ponad 11 lat temu przekazała go Izbie Rolniczej na siedzibę Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Po przejęciu zabytku wyremontowano dach, a potem dokonywano tylko drobnych napraw. Od tego czasu budynek stoi pusty i niszczeje. Rolniczego samorządu nie stać na gruntowny remont, którego koszt szacowany jest na ok. 5 mln zł. Rewaloryzacji wymaga też park w stylu angielskim, w którym najstarsze drzewa mają po 250 lat. Dlatego Izba kupiła pomieszczenia biurowe w Olsztynie i próbuje sprzedać nieruchomość w Klewkach.

Neorenesansowy, stylizowany na włoski, pałac w Klewkach zbudowano prawdopodobnie w 1801 roku, a ok. 1861 roku i później przebudowano. Kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Po wojnie dawny majątek ziemski przejął państwowy zakład rolny. Obecnie obiekt nie jest udostępniany do zwiedzania turystom.

Licząca 1,5 tys. mieszkańców wieś Klewki w gminie Purda istnieje od 1352 roku. Nazwa tej miejscowości (niem. Klaukendorf) pochodzi od pierwszego właściciela, pruskiego rycerza Clauko von Hohenberga.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY