REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu

  • Autor: UM Toruń
  • 16 paź 2015 09:21
Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu
CKK Jordanki, fot. UM Toruń
Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu
Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu
Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu
Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu
Niezwykła technika na CKK Jordanki w Toruniu

Sztankiety, zapadnie sceniczne, mosty oświetleniowe – to zaledwie część scenicznej maszynerii nowej sali koncertowo-kongresowej na Jordankach w Toruniu.

REKLAMA

Pięćdziesiąt sztankietów na scenie głównej, osiem zapadni scenicznych, mosty oświetleniowe, dodatkowe urządzenia umieszczone nad widownią – urządzenia górnej i dolnej mechaniki scenicznej sali koncertowej na Jordankach umożliwią realizację najbardziej dynamicznego i widowiskowego przedsięwzięcia - podaje oficjalny portal miejski Torunia.

- Sztankiety zamontowane w toruńskiej sali będą służyły do szybkiej zmiany dekoracji i podwieszania elementów scenografii. Natomiast mosty sceniczne umożliwią podwieszanie elementów oświetlenia scenicznego – wyjaśnia Mateusz Pałgan z firmy BSC System.

Dolną mechanikę sceniczną w sali na Jordankach tworzy aż osiem zapadni scenicznych. - Zapadnia sceniczna jest urządzeniem technologicznym, które służy przede wszystkim do konfigurowania przestrzeni sceny, jak również do transportu dekoracji lub instrumentów. Zapadnie sceniczne, w które wyposażona jest toruńska sala, mają układ napędowy z wykorzystaniem nowoczesnych siłowników. Posiadają również zaawansowany system sterowania oparty na falownikach oraz enkoderach. Zapadnie zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania z branży teatralnej, aby sprostać wymaganiom stawianym przez największych twórców scen teatralnych - dodaje Pałgan.

Duża scena koncertowa sali na Jordankach została wyposażona w pięć dwupoziomowych zapadni scenicznych. Każda z nich ma długość 15 m i szerokość 3 m. W kieszeni tylnej sceny znajduje się jedna zapadnia jednopoziomowa. Sala koncertowa jest również wyposażona w jedną zapadnię jednopoziomową fosy orkiestry. - Wyjątkowym rozwiązaniem zastosowanym w Toruniu jest zapadnia widowni, która będzie przeznaczona do zmiany ukształtowania podłogi widowni i do transportu trybun – mówi Grzegorz Grabowski, prezes zarządu spółki CKK Jordanki.

Prace budowlane na Jordankach trwają od kwietnia 2013 r. Docelowo powstanie tu obiekt o niespotykanej architekturze, zaprojektowany przez światowej sławy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa z hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos

Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia. Generalnym wykonawcą wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY