REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe mariny, parki i ścieżki rowerowe dla Wielkich Jezior Mazurskich

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 15:56
Nowe mariny, parki i ścieżki rowerowe dla Wielkich Jezior Mazurskich
fot. Fotolia

Władze woj. warmińsko-mazurskiego podpisały w czwartek z samorządami Krainy Wielkich Jezior porozumienie ws. strategii rozwoju tego obszaru. Dokument umożliwi uzyskanie ponad 61 mln euro ze środków unijnych na realizację ponadlokalnych przedsięwzięć.

REKLAMA

Dokument "Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 - Strategia" to plan rozwoju tego obszaru opracowany przez przedstawicieli 12 tamtejszych gmin i dwóch powiatów. Ma umożliwić im realizację wspólnych inwestycji w oparciu o środki unijne. Samorządy chcą w ten sposób podnieść atrakcyjność turystyczną tej części Mazur, zadbać o środowisko, poprawić warunki życia i prowadzenia biznesu.

Porozumienie z przedstawicielami mazurskich samorządów ws. realizacji tej strategii podpisał w czwartek w Olsztynie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Jak powiedział PAP, umożliwi to samorządom pozyskanie - często bez konieczności startowania w konkursach - ponad 61 mln euro z nowej perspektywy unijnej. Według marszałka wykorzystanie potencjału turystycznego Krainy WJM wpłynie pozytywnie na sytuację całego województwa.

"Podpisanie porozumienia daje nam gwarancję, że samorząd wojewódzki zabezpieczył pieniądze na realizację projektów zawartych w naszej strategii" - powiedział burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, który kieruje Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

Członkami stowarzyszenia, które przygotowało wspólną strategię rozwoju, są: Giżycko (miasto, gmina i powiat), Mrągowo (miasto i gmina), Pisz (gmina i powiat) oraz gminy Orzysz, Miłki, Mikołajki, Pozezdrze, Ruciane-Nida, Ryn i Węgorzewo.

W strategii znalazły się opisy ponad 20 przedsięwzięć kluczowych i 48 inwestycji uzupełniających, które chciałyby zrealizować samorządy. Dzięki nim Kraina WJM ma być postrzegana jako jeden atrakcyjny region turystyczny, a główne miasta chcą aspirować do roli kurortów, nazywanych "Mazurskimi Perłami".

Wśród planowanych działań jest poprawa czystości jezior poprzez rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnych. Według samorządowców udało się już ograniczyć dopływ ścieków do jezior w miastach, ale potrzebna jest budowa przydomowych oczyszczalni na terenach wiejskich. Problemem jest też brak odpowiedniej kanalizacji deszczowej, która zbierałaby z ulic wodę zanieczyszczoną tzw. substancjami ropopochodnymi z samochodów. Planowane inwestycje w tym zakresie mają kosztować ponad 268 mln zł.

Ponad 137 mln zł ma zostać przeznaczone na ekologiczne systemy grzewcze oraz termomodernizację w budynkach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach i domach. Na modernizację dróg lokalnych i skomunikowanie ich z trasami krajowymi przewidziano 160 mln zł.

Samorządy chcą również kontynuować rozbudowę sieci małych ekologicznych przystani żeglarskich, modernizację nadbrzeży i śluz na mazurskich kanałach, przebudowę mostów i innych obiektów hydrotechnicznych oraz tworzenie plaż i kąpielisk, co w sumie wyceniono na 263 mln zł.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY