REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe życie dawnej Cukrowni Borowiczki w Płocku

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2015 14:13
Nowe życie dawnej Cukrowni Borowiczki w Płocku
fot. Fotolia

Krajowa Spółka Cukrowa odnowi i zmodernizuje, pochodzące z początku XX wieku, zabudowania dawnej Cukrowni Borowiczki w Płocku. Nową siedzibę znajdzie tam archiwum spółki. Część nieruchomości zostanie przeznaczona na cele komercyjne i społeczne.

REKLAMA

Projekt rewitalizacji zabytkowych zabudowań dawnej Cukrowni Borowiczki, która działała w latach 1900-2003, ma być realizowany we współpracy z samorządem Płocka, także przy wsparciu środków unijnych. List intencyjny, dotyczący współpracy, podpisali wtorek prezydent Płocka Płocka Andrzej Nowakowski i prezes KSC Marek Spuz vel Szpos.

Jak poinformował Tomasz Olenderek z zarządu KSC, spółka poszukuje obecnie współinwestorów do adaptacji nieruchomości po dawnej Cukrowni Borowiczki na potrzeby własne. - Szukamy współinwestorów, którzy będą w przyszłości adaptowali te budynki razem z nami. Nie ukrywamy, że całość nie będzie przez nas do końca wykorzystywana - zaznaczył Olenderek.

Dodał, iż KSC, posiadająca doświadczenie w rewitalizacji podobnych zabytkowych obiektów, jak choćby cukrownie w Nakle i Kruszwicy, planuje przywrócić pierwotny wygląd Cukrowni Borowiczki z początku XX wieku. - Chcemy odtworzyć pierwotny charakter tego budynku i otworzyć go na społeczność lokalną, na Borowiczki, dzielnicę, która zasługuje na to, by skupiało się tu także życie kulturalne Płocka - oświadczył Olenderek. Cały projekt miałby powstać najpóźniej do 2020 r.

Olenderek przyznał, iż w części odnowionego i zmodernizowanego budynku głównego dawnej Cukrowni Borowiczki nową siedzibę znajdzie archiwum KSC, działające tam w innych zabudowaniach. Wyjaśnił przy tym, że archiwum spółki prowadzi także działalność komercyjną, polegającą na archiwizowaniu dokumentów innych podmiotów.

Budynek, w którym obecnie znajduje się archiwum KSC, mogący pomieścić ok. 8 km dokumentów, jest już w połowie zapełniony dokumentami: ok. 2 km to dokumentacja cukrowni wyłączonych z produkcji, a dalsze 2,3 km to dokumenty innych podmiotów.

Prezydent Płocka zapowiedział, że współpraca miasta w projekcie rewitalizacji nieruchomości dawnej Cukrowni Borowiczki polegała będzie m.in. na przygotowaniu odpowiednich procedur administracyjnych, w tym zmianie lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Borowiczki oraz poszukiwaniu środków dla części przedsięwzięcia przeznaczonej na cele społeczne. - Celem jest przywrócenie tego miejsca, części tego zakładu, nie tylko spółce, ale także mieszkańcom miasta. Chcemy pozyskać na ten projekt środki zewnętrzne, unijne - wyjaśnił Nowakowski.

- Tam gdzie, cukrowni już nie ma, spółka realizuje projekty niekoniecznie związane z produkcją cukru. Tu także nie ma mowy o produkcji. Natomiast są inne, ważne projekty biznesowe dla spółki, a z drugiej strony także projekty korzystne dla mieszkańców miasta - dodał prezydent Płocka. Według niego, w części zabudowań dawnej Cukrowni Borowiczki mogłyby powstać np. świetlice dla młodzieży oraz placówka dziennego pobytu seniorów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY