REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesne kino studyjne powstało w radomskiej "Elektrowni"

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2015 09:23

Kino studyjne powstało w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Koszt inwestycji to 1,6 mln zł.

REKLAMA

Kino zostanie oddane do użytku w rok po oficjalnym otwarciu nowej siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Placówka mieści się dawnej miejskiej elektrowni przy ul. Kopernika. Pierwszy seans zaplanowany jest na 9 listopada.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Włodzimierz Pujanek, adaptacja i wyposażenie kina kosztowało 1,6 mln zł. Wyświetlane tutaj filmy będą charakteryzowały się wysoką jakością obrazu i dźwięku. W kinie zastosowano nowoczesny sprzęt i technologie kinowe, jak np. 4K, czyli wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych.

Kino liczy 120 miejsc. Wyświetlane będą w nim filmy o wysokich walorach artystycznych. "Planujemy pokazy premierowe, cykle i przeglądy filmowe; najbliższy - poświęcony będzie filmografii francuskiego reżysera, Franois Truffaut. W kinie będzie też działać Dyskusyjny Klub Filmowy" - podkreślił Leszek Sikora, zajmujący się w "Elektrowni" kinematografią.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu znajduje się kilka sal wystawowych, biblioteka, pracownia multimedialna. Do celów wystawienniczych wykorzystano stary piec o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych, w którym na trzech poziomach urządzono galerię małych form.

Obecnie prezentowana jest wystawa "69% CRUELTY FREE" - Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca. Ekspozycja obrazuje pogląd autorów na temat neohumanizmu - nowego podejścia do funkcjonowania człowieka w otaczającym go świecie. Druga prezentowana wystawa dzieł malarskich jest częścią pracy doktorskiej malarza, grafika, rzeźbiarza, Janusza Pali.

Na piątek zaplanowano otwarcie wystawy "Galeria Krzywe Koło (1956-1965). Prace na papierze" . Wystawa w Radomiu obejmuje nieeksponowanych wcześniej 29 dzieł na papierze. Prace w większości załączane były do katalogów wystaw organizowanych przez powstałą w okresie odwilży w 1956 r. galerię Krzywe Koło w Warszawie.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" gromadzi dzieła współczesnych artystów, m.in. Edwarda Dwurnika, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Jerzego Beresia. Zbiory liczą blisko 5 tys. prac z dziedzin rysunku i malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY