REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesne technologie na nowo otwartym terminalu Lotniska Okęcie

  • Autor: Propertynews.pl / Propertydesign.pl
  • 26 maj 2015 16:07
Nowoczesne technologie na nowo otwartym terminalu Lotniska Okęcie
Terminal 1 na Lotnisku Okęcie, fot. Estudio Lamela
Nowoczesne technologie na nowo otwartym terminalu Lotniska Okęcie
Nowoczesne technologie na nowo otwartym terminalu Lotniska Okęcie
Nowoczesne technologie na nowo otwartym terminalu Lotniska Okęcie
Nowoczesne technologie na nowo otwartym terminalu Lotniska Okęcie

Dobiegła końca modernizacja starej części terminalu A na warszawskim Lotnisku Chopina. Pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. mkw. Za projekt zmian odpowiedzialne było Estudio Lamella.

REKLAMA

W piątek po południu obiekt został oddany do użytku podróżnych. Nowy terminal zastąpił stary budynek znany ze swojego charakterystycznego "buraczkowego" dachu i tworzy z dotychczas używaną częścią terminalu jednolitą całość. Za modernizacją starej części Terminala 1 na warszawskim Okęciu odpowiada pracownia Estudio Lamela.

- Największym wyzwaniem w pracy nad projektem Terminala T1 było pogodzenie wymagań użytkownika dotyczących zakresu zmian w budynku, który w znacznym stopniu musiał zachować swoją konstrukcję i kubaturę - mówi architekt Piotr Krajewski z Estudio Lamela.

Architekt zauważa, że niezmiennie rosną wymagania dotyczące funkcjonalności każdego budynku użyteczności publicznej, a w szczególności portów lotniczych.

- To przykład dobrze wykorzystanych pieniędzy unijnych i inwestycji, która będzie służyła nie tylko Warszawie, ale też systemowi transportu lotniczego w całej Polsce - powiedziała na inauguracji minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

- Wszystkie te zmiany zwiększają komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom ponad 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej. Mamy takie ambicje - powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Ciekawostką w nowym terminalu jest elektrownia słoneczna na dachu. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. zadaszenia (7 tys. m kw.) terminalu umożliwiają - przy idealnych warunkach pogodowych - zaspokojenie ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania terminalu na energię elektryczną. Rocznie lotniskowa fotowoltaika produkować będzie prawie 575 MWh energii.

Wraz z nowym terminalem ponownie otwarty został taras widokowy, z którego można obserwować startujące i lądujące samoloty. Taras dostępny jest dla osób niepełnosprawnych, gdyż jest tam winda. W pobliżu tarasu jest mała kawiarnia i sklep z pamiątkami z Lotniska Chopina.

Cała modernizacja terminalu kosztowała blisko 400 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-13 wyniosła 91 mln zł.

- Nasza pracownia starała się w projekcie pogodzić wymagania i obostrzenia z nadaniem nowoczesnej formy modernizowanemu budynkowi - mówi Piotr Krajewski. Architekt zaznacza wzorową współpracę, jaką udało się nawiązać zarówno z inwestorem, jak i generalnym wykonawcą. - Inwestor był świadomy swoich potrzeb, ale otwarty na dialog dotyczący wymagań estetycznych. Zaś generalny wykonawca w sposób profesjonalny realizował wszystkie, nawet najtrudniejsze elementy budynku - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY