REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowy dworzec Szczecin Główny: fakty i liczby

  • Autor: PKP S.A.
  • 06 mar 2015 13:07
Nowy dworzec Szczecin Główny: fakty i liczby
Szczecin Dworzec Główny, fot. PKP SA, Konsorcjum WINNICKI Sp. z o.o. i MAXTO Sp. z o.o.
Nowy dworzec Szczecin Główny: fakty i liczby
Nowy dworzec Szczecin Główny: fakty i liczby
Nowy dworzec Szczecin Główny: fakty i liczby
Nowy dworzec Szczecin Główny: fakty i liczby

Jaki będzie nowy dworzec Szczecin Główny? Zmodernizowany, bardziej funkcjonalny obiekt będzie miał wysokość 18 m i kubaturę ponad 55 tys. m3. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 r.

REKLAMA

Już pod koniec tego roku w miejscu obecnego, wielkiego placu budowy powstanie zmodernizowany dworzec Szczecin Główny. Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w styczniu. Obecnie dziennie około 60 pracowników buduje nowy dworzec. W najbliższym czasie ta liczba może wzrosnąć nawet do 200 osób.

Licząc od poziomu piwnic -  dworzec będzie miał wysokość 18 m i kubaturę ponad 55 tys. m3. Do tej pory z placu budowy wywieziono ponad 8 tys. m3 ziemi i 6 tys. ton gruzu.

Po zakończonej modernizacji obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz ścieżek prowadzących i specjalnych oznaczeń dla osób niedowidzących, w budynku pojawią się także windy z  systemem informacji głosowej i oznaczeniami w języku Braille’a. Bardzo praktyczną innowacją będą także pętle indukcyjne, umożliwiające osobom niedosłyszącym, posiadającym aparat odsłuchanie komunikatów dworcowych.

race budowlano-montażowe wykona Konsorcjum WINNICKI Sp. z o.o. i MAXTO Sp. z o.o Obecnie trwają prace rozbiórkowe fragmentów budynku starego dworca. Mur oporowy oddzielający ulicę Owocową od peronów jest poddawany renowacji. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace związane z tworzeniem fundamentów pod kładkę – tzw. palowanie. Również w marcu ruszą roboty na peronie IV.

Na terenie obiektu będą dostępne między innymi: sklepiki z multimediami i prasa, apteka oraz kawiarnia. W najbliższym czasie PKP S.A. podpisze umowy z kolejnymi najemcami, którzy planują otwarcie na dworcu lokalu gastronomicznego, sklepu spożywczego i drogerii.

- Prace modernizacyjne na dworcu Szczecin Główny postępują zgodnie z harmonogramem. – mówi Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości PKP S.A. – Obecnie prowadzone są rozmowy z najemcami zainteresowanymi prowadzeniem działalności w zmodernizowanym obiekcie. Z częścią z nich podpisaliśmy już umowy.

Całościowy koszt projektu to ok. 117 mln zł. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 r. Oprócz Szczecina Głównego, trwa modernizacja dwóch dworców współfinansowana ze środków unijnych - Gliwice i Bydgoszcz Główna.

Szczecin Główny w liczbach:
•    Łączna wartość inwestycji to ok. 117 mln zł z czego ok. 74 mln zł z budżetu UE
•    powierzchnia zabudowy budynku głównego dworca: 4 425 m2
•    kubatura: 55 050  m3
•    wysokość od poziomu piwnic: 18 m

Zmodernizowany dworzec będzie wyposażony w:
•    System dynamicznej informacji pasażerskiej
•    BMS (Building Managment System) - system zarzadzania monitorujący funkcjonowanie budynku
•    pętle indukcyjne - umożliwiają odsłuch komunikatów na dworcu przez osoby niedosłyszące posiadające aparat

Fakty dotyczące budowy:
•    liczba pracowników 60-200
•    głębokość wykopu: 4 m
•    sprzęt ciężki:
     - dźwigi wieżowe
     - gruszki z masą betonową wyposażone w pompy
     - koparki gąsienicowe do rozbiórek starego dworca ze specjalnymi chwytakami
     - kaparki gąsienicowe do wykopów
     - palownice do wykonania palisady separującej nowy budynek dworca oraz pali pod płytę fundamentową

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY