REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowy projekt Ingarden&Evy już gotowy

  • Autor: PAP
  • 22 cze 2015 17:24
Nowy projekt Ingarden&Evy już gotowy
Galeria Europa-Daleki Wschód w Krakowie, fot. materiały inwestora
Nowy projekt Ingarden&Evy już gotowy
Nowy projekt Ingarden&Evy już gotowy

Galeria Europa-Daleki Wschód w Krakowie już działa. Niewielki budynek, zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Ingarden&Evy, mieści dwie sale wystawiennicze, z których każda ma ok. 260 mkw.

REKLAMA

W podziemiach i na parterze zlokalizowane są magazyny i pracownie. Powierzchnia użytkowa budynku to ok. 2 tys. mkw., jego elewacja została obłożona szarym kamieniem nawiązującym kolorem i podziałami do elementów sąsiedniej Mangghi.

Dyrektor Mangghi Bogna Dziechciaruk-Maj podkreśliła, że prosty, oszczędny w formie budynek galerii nie nawiązuje do architektury żadnego z krajów Dalekiego Wschodu i nie konkuruje z głównym budynkiem Muzeum Manggha, który ponad 20 lat temu stworzył światowej sławy architekt Arata Isozaki. "Warto przypomnieć, że Manggha to pierwszy po wojnie profesjonalny budynek muzealny w Polsce, a zarazem ikona współczesnej polskiej architektury, obiekt o unikalnej wartości artystycznej" - zaznaczyła dyrektor.

Budowa galerii trwała 1,5 roku. Całkowity koszt inwestycji to ok. 27,5 mln zł, z czego 18,5 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowiska.

Galeria Europa Daleki-Wschód w Krakowie, która będzie prezentować sztukę artystów z Azji i Europy, rozpoczęła w poniedziałek działalność. Nowa instytucja znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i ma dopełniać program tego muzeum.

Galerię otworzyli: Andrzej Wajda, który jest pomysłodawcą budowy galerii, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz minister kultury Małgorzata Omilanowska i były minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Oddajemy do użytku Galerię Europa-Daleki Wschód w roku, w którym możemy mówić o szczególnym wzroście zainteresowania Polską w takich krajach jak Chiny i Korea. Naszą obecność w stolicach tych dwóch wielkich krajów zaznaczyliśmy poprzez ogromną wystawę przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie i wiele innych wydarzeń kulturalnych, organizowanych od paru lat, które pokazały, jak wielkim zainteresowaniem na Dalekim Wschodzie cieszy się Polska" - mówiła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Jak dodała, otwarcie Galerii Europa-Daleki Wschód w Krakowie zdaje się być materialną i symboliczną odpowiedzią na zainteresowanie Polską na Dalekim Wschodzie.

Minister kultury zaznaczyła też, że ponad 20-letnia obecność Muzeum Manggha w krajobrazie kulturowym Polski udowodniła głęboki sens istnienia tej instytucji. "Rozszerzenie tego zainteresowania na inne kraje azjatyckie daje nam nową szansę pozyskania nowych przyjaciół i rozumienia lepiej świata, który jest nam coraz bliższy" - oceniła minister.

Dyrektor Mangghi Bogna Dziechciaruk-Maj powiedziała, że Muzeum skupiało się przede wszystkim na kulturze Japonii, ale w działalności instytucji pojawiały się też wątki koreańskie, chińskie, tybetańskie, indonezyjskie, indyjskie; w nowo otwartej galerii sztuka innych niż Japonia, dalekowschodnich krajów znajdzie swoje właściwe miejsce i będzie szerzej prezentowana.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY