REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowy terminal lotniczy w Pyrzowicach

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2014 13:12

Władze lotniska Katowice w Pyrzowicach podpisały dwie umowy: z firmą Skanska na budowę nowej hali przylotów i rozbudowę parkingu oraz z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na unijne dofinansowanie projektu, którego częścią jest budowa terminalu - pisze PAP. Budowa obiektu z elewacją ze szkła rozpocznie się w lutym 2014 roku.

REKLAMA

Hala przylotów z bagażownią, którą wybuduje firma Skanska, będzie już trzecim terminalem w Pyrzowicach. Koszt projektu oszacowano na 53 mln zł, a inwestycja jest częścią unijnej wartej łącznie 182 mln zł.

Nowa hala z bagażownią powstanie tuż przy istniejącym terminalu B. Ma być to oddzielny budynek o długości 156 m, szerokości 45,5 m, wysokości ok. 8 m i powierzchni użytkowej prawie 7 tys. mkw. Większość powierzchni zajmie hol odbioru bagażu oraz miejsca do odprawy paszportowej. Pozostałą część budynku wypełnią pomieszczenia techniczne oraz miejsca dla celników i Straży Granicznej. Przeniosą się tam również stanowiska wypożyczalni samochodów.

Oprócz terminalu powstaną nowe drogi, place, chodniki, podjazdy i parkingi. Przebudowany zostanie układ drogowy w celu powiązania całego układu komunikacyjnego wokół lotniska w jeden kompleks, co podkreśla Tomasz Bosowski, odpowiedzialny za projekt w firmie Skanska. Powstanie m.in. 400 dodatkowych miejsc parkingowych; w sumie po rozbudowie będzie ich prawie 1,3 tys.

Wykonawca inwestycji - Skanska - ma doświadczenie w pracach w portach lotniczych. W 2012 r. rozbudowała terminal A w Pyrzowicach i wybudowała wieżę kontroli ruchu lotniczego w porcie Rzeszów-Jasionka, gdzie rok wcześniej zakończyła budowę terminalu pasażerskiego, płyty postojowej i płaszczyzny do odladzania samolotów. Realizowała też inwestycje na lotniskach w Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY