REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O wyzwaniu jakim jest interaktywna wystawa plenerowa

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 lis 2014 11:32
O wyzwaniu jakim jest interaktywna wystawa plenerowa
fot. Wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”
O wyzwaniu jakim jest interaktywna wystawa plenerowa
O wyzwaniu jakim jest interaktywna wystawa plenerowa

28 listopada br. do stolicy zawita plenerowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”. Za realizację oraz montaż wystawy w oparciu o projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International odpowiedzialna jest Grupa Advertis.

REKLAMA

Wystawa jest podróżą prezentującą różne drogi do wolności w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja składa się z dwustu sześciennych modułów, o łącznej kubaturze ok. 90 m3. Informacje przedstawione są w formie mozaiki graficzno-tekstowej, na którą składają się reprodukcje zdjęć oraz materiały archiwalne.

- Warty podkreślenia jest interaktywny charakter wystawy, co jest rzadkością w przypadku ekspozycji plenerowych. Elementy stałe zostały urozmaicone ruchomymi grafikami oraz manualnymi przeglądarkami – mówi Paweł Gardasiewicz, Prezes Grupy Advertis.

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, ekspozycja zawiera wymienne części z siedmioma wersjami opisu merytorycznego w językach: polskim, angielskim, węgierskim, niemieckim, niderlandzkim, francuskim oraz rumuńskim. System podświetlenia kubików, nie tylko uatrakcyjnia formę instalacji, lecz umożliwia wygodne oglądanie wystawy również wieczorem.

- Ta realizacja jest dużym wyzwaniem przede wszystkim pod względem logistycznym. Łączna waga wystawy to przeszło sześć ton, przewóz i montaż w każdym kolejnym mieście to skomplikowana operacja, przy której pracuje zespół ekspertów. Prezentacje w Berlinie i w Brukseli spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem, cieszymy się, że teraz będziemy mogli pokazać efekt naszej pracy w Warszawie – mówi Piotr Wielgórski, kierownik działu logistyki i zaopatrzenia Grupy Advertis.

Poszczególne fragmenty poświęcone zostały ważnym aspektom suwerenności – wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej. Celem wystawy jest pokazanie różnych dróg do niepodległości krajów Europy Środkowo-Wschodniej i przedstawienie historii narodów w ogólnoeuropejskim kontekście.

- Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Uroczyste otwarcie wystawy na warszawskim Skwerze H.C. Hoovera zaplanowane zostało na 28 listopada. Plenerową wystawę „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” będzie można podziwiać w Warszawie do 15 grudnia, a zaraz potem Freedom Express wyruszy w dalszą podróż. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY