REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Odbudowano zabytkowy Dwór w Kłóbce k. Włocławka

  • Autor: kujawsko-pomorskie.pl
  • 01 cze 2015 13:57
Odbudowano zabytkowy Dwór w Kłóbce k. Włocławka
Dwór w Kłóbce, fot. kujawsko-pomorskie.pl
Odbudowano zabytkowy Dwór w Kłóbce k. Włocławka
Odbudowano zabytkowy Dwór w Kłóbce k. Włocławka

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zakończyło rozpoczętą w 2012 roku odbudowę dworu w Kłóbce. Projekt odbudowy dworu obejmował rekonstrukcję parterowej części budynku w jego pierwotnej formie z ok. 1850 r., rewaloryzację skrzydła pałacowego z 1884 r. oraz odtworzenie pierwotnego układu przestrzenno-funkcjonalnego rezydencji.

REKLAMA

Założenia projektowe uwzględniały również wierne odtworzenie detali architektonicznych, elementów stolarskich i stałych elementów wyposażenia wnętrz oraz podpiwniczenie rekonstruowanej części parterowej dla ukrycia w niej funkcji gospodarczych i socjalnych koniecznych dla obsługi i utrzymania obiektu muzealnego.

Projekt architektoniczny przygotowała arch. inż. Wanda Grodzka z Zakładu Usług Technicznych w Gdańsku, a realizacją projektu zajmowały się firmy: stan surowy - firma Przybylski Budownictwo z Włocławka, prace wykończeniowe - MS-BUD z Włocławka.

Realizacja projektu dała możliwość wyraźnego podkreślenia historycznej dwuczłonowości dworu, która ma mieć odzwierciedlenie również w zawartości ekspozycji wnętrz. W części parterowej odtworzono charakter dworu ziemiańskiego o patriotycznych tradycjach – klimat domu wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich (intelektualistów i patriotów, dawnych właścicieli Kłóbki). Natomiast w piętrowym skrzydle pałacowym wzniesionym przez Marię z Wodzińskich Orpiszewską (jedyną narzeczoną F. Chopina) zorganizowano poświęconą jej ekspozycję o charakterze biograficzno-artystycznym.

W starannie odtworzonych wnętrzach znalazły się dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum specjalnie z myślą o kłóbeckim kompleksie. W ceremonii inauguracyjnej uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Ponieważ z oryginalnego wyposażenia nie zachowało się niemal nic, trafiły tu podobne stylistycznie zabytkowe przedmioty, dobrane starannie na podstawie zachowanych opisów i wywiadów. Z przekazów rodziny ostatnich przedwojennych właścicieli Kłóbki wiadomo na przykład, że salon zdobiły dwa włoskie pejzaże namalowane na przełomie XVII i XVIII wieku przez Philipa Petera Roosa znanego jako Rosa da Tivoli. W wyniku kwerendy i poszukiwań na rynku dzieł sztuki włocławskiemu muzeum udało się zakupić dwa podobne w kolorystyce i nastroju obrazy tego malarza: „Pejzaż fantastyczny” i „Pejzaż z owcami i kozami”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY