REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Odrestaurowano zabytkowy, barokowy kościół we wsi Kwitajny

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2015 13:11

Po czterech latach zakończył się remont barokowego kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata we wsi Kwitajny k. Pasłęka, dawnym rodowym majątku hrabiny Marion Doenhoff. Odnowienie zabytku było możliwe dzięki pomocy ministerstwa kultury.

REKLAMA

Jak powiedział PAP proboszcz ks. Piotr Miśkowicz, udało się odnowić cały kościół z zewnątrz. Wyremontowano dach nad nawą główną i zakrystią, wzmocniono mury świątyni, naprawiono ściany i wymieniono dębowe gonty kopuły wieży. Odnowiono też cyferblaty umieszczonego na wieży starego zegara.

Prace restauracyjne trwały cztery lata i rozpoczęły się po objęciu parafii przez obecnego proboszcza. Wcześniej zabytkowy budynek był w katastrofalnym stanie. Nie remontowano go gruntownie od zakończenia II wojny światowej. Od tego czasu w ścianie wieży pozostała dziura pod pocisku artyleryjskim, mury były popękane, dach groził zawaleniem, a podczas deszczu do wnętrza wlewała się woda.

Według ks. Miśkowicza, przywrócenie blasku cennemu zabytkowi było możliwe dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont kosztował ponad 800 tys. zł, z czego prawie 650 tys. to ministerialne dotacje, 70 tys. zł przekazała gmina Pasłęk, a resztę zebrali parafianie.

Kościół w Kwitajnach został wzniesiony w latach 1714-19. Został ufundowany przez arystokratyczny pruski ród von Doenhoffów, do którego należała dawna folwarczna wieś wraz z pałacem, parkiem i oranżerią. Ostatnią zarządzającą tym majątkiem była hrabina Marion Doenhoff.

W styczniu 1945 roku zorganizowała ona ucieczkę mieszkańców Kwitajn przed nadciągającą Armią Czerwoną. Sama dotarła konno z Prus Wschodnich przez Pomorze do Niemiec. Trwającą siedem tygodni ucieczkę opisała w książce "Nazwy, których nikt już nie wymienia". Po wojnie w dawnym pałacu Doenhoffów w Kwitajnach mieściły się biura PGR, szkoła rolnicza i magazyny, a obecnie jest on własnością prywatną.

Hrabina Marion Doenhoff (1909-2002) była po wojnie współwydawcą tygodnika "Die Zeit". Za działalność publicystyczną i społeczną na rzecz pojednania polsko-niemieckiego została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Jest patronką społecznego liceum w Mikołajkach i szlaku konnego na Mazurach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY